Uzayda kolonileşme çalışmaları ve geliştirilmesi gereken teknolojiler, türkiye'de yapılması gerekenler
Space colonization studies and technologies that must be devoloped and what to do in turkiye
  1. Tez No: 518157
  2. Yazar: SERDAR AKYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİM RÜSTEM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Hezarfen Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Uzay bilim ve teknolojilerinin gelişmelerine bakacak olursak çok yakında insanoğlu dünyadaki faaliyetlerinin birçoğunu uzayda yapabilecek konuma gelecektir. Mustafa Kemal Atatürk'ün“İstikbal Göklerdedir”sözünün önemini şu an içinde bulunduğumuz teknolojik gelişmelere bakarak daha iyi görebilmekteyiz. Uzayın ve bu doğrultudaki teknolojinin nereye varacağını takip eden ülkeler uzay politikalarını ve yatırımlarını onlarca yıl önceden değerlendirerek sürdürmektedirler. Uzay, gerek ekonomik gerek askeri gerekse de sosyal hedefler doğrultusunda ülkelerin vakit kaybetmeden, öncelikli olarak yönelmesi gereken bir alandır. Bu çalışmadaki amaç uzayda diğer ülkeler tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan uzayda bir koloni kurma fikri doğrultusunda gerçekleştirilen projelerden ve ihtiyaç duyulan teknolojilerden söz edilecektir. Türkiye'nin, muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için uzayın ve buna yönelik teknolojilerin araştırılması şarttır. Bu teknolojiler ve bilgi birikimi sayesinde, yeni sanayi alanları açılarak katma değeri yüksek malların ekonomimize olumlu katkıları sağlanacak, refah seviyesi yükselecek ve ulusal güvenliğimizi sağlamada bizi güçlendirecektir.
Özet (Çeviri)
As we look at the developments in space science and technology, mankind will come to a position where space will be home for most of its activities. By looking at the current technological developments, we can better understand the importance of Mustafa Kemal Atatürk's words“The future is in the sky”. Countries that can can grasp the importance of space and space related technologies continue to evaluate their space invesments, decades before. Without wasting any time, space is a field where countries should consider for their economic, military and social wellfares. The aim of this work is to describe the projects undertaken and the technologies needed in order to establish a colony in space that is currently targeted by space fairing countries. We should study of space and space technolgy to reach the level of contemporary civilization. So new industrial areas will be opened, high value products will be provided to our economy positively and welfare will rise and our national security will be strengthened.