Üniversite öğrencilerinin spor tüketimlerinin araştırılması
Researching of university students sport consumption
  1. Tez No: 518159
  2. Yazar: MAHMUT ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİTTİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Üniversite Öğrencilerinin Spor Tüketimlerinin Araştırılması Bu çalışma üniversite öğrencilerinin sporu ve spor ürünlerini tüketim alışkanlıklarını belirlemek ve geliştirmeye yönelik fikirler ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında spor pazarlaması ve spor tüketime ait literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Araştırma Erdeveciler ve ark. (2018) tarafından geliştirilen ve 3 boyuttan oluşan spor tüketim ölçeği kullanılarak etkinlik tüketimi, medya tüketimi ve sportif ürün tüketimi olarak gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin geçerlilik ve güvenirlilik testinin yapılmasının ardından normal dağılım gösterip göstermediği incelenmiş, ikili değişkenlerde tek örneklem t-testi, çoklu değişkenlerde ise tek yönlü varyans analizi çalışmaları yapılmıştır. Bu boyutlar incelenirken spor tüketiminde motivasyon kaynakları ve tüketimi engelleyen nedenler üzerine de durulmuştur. Öğrencilerin demografik bilgilerine bağlı olarak spor tüketimleri elde edilen bulgulara göre raporlanmıştır. Tesadüfi örneklem yoluyla seçilen Ankara'daki devlet üniversitelerinden ikisi olan Gazi Üniversitesi ve Ankara Üniversitesinde öğrenim gören öğrenciler evreninde, demografik bilgiler ve tüketim ölçeği olmak üzere iki aşamadan oluşan çalışma ile elde edilen veriler SPSS 20 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya göre erkek öğrencilerin kadın öğrencilere göre daha fazla spor tükettiği görülmüştür. Ayrıca bulgulara göre yaşları daha genç olan öğrenciler yaşları büyük öğrencilere göre daha fazla spor etkinliklerine katılırken, gelir seviyesi orta düzeyde olan öğrenciler, geliri yüksek yada düşük olanlara göre daha fazla sportif ürün tüketmektedirler. Herhangibir sporu yapan veya sporu izleyici olarak takip eden öğrenciler sporu tüm boyutlarda daha fazla tüketmektedirler.
Özet (Çeviri)
Researching of University Students Sport Consumption The study determines the rank of consuming sport and sporting goods behavior of university students and presents ideas to develop this behaviour. Sport marketing and sport consuming litarature has been scanned in content of the research. The research has been applied by using a scale developed by Erdeveciler and his friends (2018) which consist three dimensions as event consuming, media consuming and sporting goods consuming. After verifiying the scales reliabilitys and validity, normal distrubituon checked and one sample ttest for bileteral variables, one way anova test for multi variables applied. The study's scale has been applied by using random expample medhod on sophomore and further class students of university students in Ankara/Turkey to collect data. University students sport consuming status according to their demographic values are reported at end of the research. The scale has two parts, demographic informations as a first and sport consuming scale as second part. SPSS 20 has used to evaluate to collected data. It seems that male students consumes more sport than female students end of the research. Moreover according to results, while younger students attends sport related events more than older ones, students consumes more sporting goods who has middle income than high or low ones. Students who does any kind of sport or follows it consumes more sport in all three dimentions.