Evlenme ile ilgili adetlerimizin halk bilimi açısından tetkiki
- Tez No: 51818
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHAN BALİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS EVLENME ADETLERİMİZİN HALK BİLİMÎ ACISINDAN TETKİKİ Canan YILDIZ Danışman: Prof.Dr.Muhan Bali 1995, Sayfa: jüri : Türkiye Halk biliminde evlenme adet ve inanmaları, kapalı bölgelerin hızla açılmasına ve bir çok nedenlerle eskiye oranla unutulmasına rağmen bölgeler arası gösterdikleri benzirl iklerle günümüzde de pratiklerini sürdürmektedi r. Evlenme âdet ve inanmaları çeşitli yöreler esas alınarak, bir çok araştırmacı tarafından derlenip, araştırılmıştır. Adana'mn Osmaniye ilçesinde yapılan saha çalışması ile Türkiye'de yapılan diğer çalışmalara da göndermeler yaparak, Türkiye'deki evlenme adet ve inanmaları araştırmaya değer bulduk.II Evlilik, insan hayatının en önemli geçiş dönemidir. Bu geçi dönemi ile ilgili bu güne kadar bir çok çalışma yapı lmıştı r. Diğer önemli geçiş dönemleri olan Doğum ve ölüm hakkında yapılan Orhan Acıpayam! ı 'nın,“Türkiye'de Doğumla İlgili Adet ve İnanmaların Etnolojik Etüdü”ve Sedat' Veyis örnek'in“Anadolu Folklorunda ölüm”adlı çalışmalarının üçüncü halkasını oluşturacak“Evlenme Adetlerimizin Halk Bilimi Açısından Tetkiki ”ni yapmaya çalıştık. Evlenme adetlerinin ilk basamakları sayılan, gençlerin evlenme isteklerini belirtmelerinden, kız görme, kız isteme, söz kesimi, nişan, nikah, evlenme şekilleri, düğün ve düğün sonrasına ait pratikler bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Malzemelerin oluşması, saha çalışmasından derlenen bilgilerle, yazılı kaynakların, taranmasıyla elde edilen bilgilerin beslenmesiyle olmuştur. ülkemizde uygulanan ve kendine has bir özellik gösteren evlenme adet ve inanmalarının benzer ve farklı yönleri verilmeye çalışılarak, bölgeler arasında pratiklerdeki benzerlikler ve farklılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ITT SUMMARY MASTER THE FXAMTNATTON OF MARRIAGE CUSTOMS IN TERMS OF FOLK I OR Canan YILDIZ Supervısıor: Prof. Dr.Muhan BALİ 1995 In Turkish Folklor, in spite of openinq of closed districts and forgetting compared with the old, because many of reasons, the marriage custams and bel rets continue the similarities between the districts in practice. The marriage custams and bel rets have been examined by researchers which is based on different region of Turkey. To with centering Adana-Osmaniye and referring the ather studies which were held in Turkey, we found worthy to examine the Turkish Marriage custams and be! rets. The marriage is the mast important period in human life. There are a lot of studies have been made about this period up to now. We tried to inspect the 3rd chain of the studies which the first andsecond heldby Orhan Acıpayamlı“Türkiye'de Doğumla İlgili Adet ve İnanmaların Etnolojik Etüdü”and by Sedat Veyis örnek“ Anadolu Folklorunda ölüm”, respectively, about the passing periods which are birth and death. The 3rd chain will be“Evlenme Adetlerimizin Halk Bilimi Açısından Tetkiki”. The studies subjects consist of, which is the first step of marriage custom, declaration of youth for marriage demand, see and demand the girl to be married, desecion of marriage, engagement, marriage, the types of marriage ceremony. Accumulation of data is achived by field study and scanning documents. In our country, the similarities and differences of marriage custams and be! rets in practice, were examined with the peculiar propertres and applications.