Normobarik ortamda farklı hipoksik koşulların kassal kuvvet ve kassal dayanıklılık performansı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different hypoxic conditions on the muscular strength and muscular endurance performance in normobaric environment
- Tez No: 518173
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, normobarik ortamda farklı hipoksik koşulların kassal kuvvet ve kassal dayanıklılık performansı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya son 1 yıldır haftada en az 3 gün düzenli olarak kuvvet antrenmanı yapan 15 erkek öğrenci (yaş: 21,20 ± 1,52 yıl; boy: 180,06 ± 7,56 cm, vücut ağırlığı: 82,66 ± 11,80 kg) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların normoksik (1000 m), orta şiddetli hipoksik (2500 m) ve yüksek şiddetli hipoksik (3500 m) olmak üzere üç farklı koşulda; 1 RM tam squat, % 60 1 RM tam squat kassal dayanıklılık, 1 RM bench press ve % 60 1 RM bench press kassal dayanıklılık değerleri alınmıştır. Üç farklı hipoksik koşulda uygulanan tüm testlerin öncesinde ve sonrasında; katılımcıların kalp atım hızları, kan basınçları, kan laktat konsantrasyonları, algılanan zorluk dereceleri ve oksijen saturasyon değerleri ölçülerek belirlenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde, verilerin normal dağılım gösterdiği durumlarda farklı zaman noktalarında alınan ölçümlerin değerlendirilmesinde tekrarlı ölçümler için çift yönlü varyans analizi“Repeated Measured”yöntemi kullanılırken, tek zaman noktasında alınan ölçümler ise tekrarlı ölçümler için tek yönlü varyans analizi“Repeated Measured”yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir.“Repeated Measured”testleri sonucu fark tespit edilen durumlarda farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için“Bonferroni”testi kullanılmıştır. Tüm istatistiki işlemler için güven aralığı p0,05). Çalışmada elde edilen sonuçlar, normobarik ortamda farklı hipoksik koşulların kassal kuvvet ve kassal dayanıklılık performansı üzerine herhangi bir etkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of different hypoxic conditions on muscular strength and muscular endurance performance in normobaric environment. 15 male students (age: 21,20 ± 1,52 years; height: 180,06 ± 7,56 cm, weight: 82,66 ± 11,80 kg), who perform regularly resistance training for at least 3 days a week for the last 1 year, voluntarily participated in this study. Under three different conditions: normoxic (1000 m), moderate hypoxic (2500 m) and high intensity hypoxic (3500 m); participants' 1 RM full squat, 60 % 1 RM full squat muscular endurance, 1 RM bench press and 60 % 1 RM bench press muscular endurance values were taken. Before and after all tests applied in three different hypoxic conditions; participants' heart rates, blood pressures, blood lactate concentrations, rated perceived exertion, and oxygen saturation values were determined by measuring. In the analysis of the obtained data; while Two Way ANOVA“Repeated Measured”method was used in the evaluation of the measurements taken at different time points in cases where the data were normally distributed, the measurements taken at one time point were evaluated by using One Way ANOVA“Repeated Measured”method. Result of“Repeated Measured”tests“Bonferroni”test was used to determine from which group the difference originated in cases where the difference is determined. The confidence interval for all statistical processing was accepted as p0,05). The obtained results in study show that there is no effect on the muscular strength and muscular endurance performance of different hypoxic conditions in the normobaric environment.