Hastaların hak ve sorumluluk bilgi düzeyinin algılanan hizmet kalitesiyle ilişkisi
The relationship between patients' rights and responsibilities knowledge level and perceived service quality
- Tez No: 917533
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EMRE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın Amacı: Bu çalışmanın amacı Elazığ ilinde sağlık kuruluşundan hizmet alan bireylerin hasta hak ve sorumluluk bilgi düzeylerinin algıladıkları hizmet kalitesiyle olan ilişkisini açıklamaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada, sağlık kuruluşundan hizmet alan bireylerin hasta hak ve sorumluluk bilgi düzeyleri ile hizmete dayalı kalite algıları arasındaki ilişki, ilişkisel (kolerasyon) tarama modeli ile çözümlenmiştir. Araştırmanın evreni Elazığ ilinde yaşayan 18 yaş ve üzeri bireylerden oluşmaktadır. Örneklem büyüklüğünün belirlenmesi için Yazıcıoğlu ve Erdoğan (2004) tarafından sunulan örneklem büyüklüğünü gösteren tablo referans alınmıştır. Verileri elde etmek için 459 gönüllü katılımcıya ulaşılmıştır. Tamamlanan anket formlarında 5 tanesi hatalı olduğundan çalışmaya dahil edilmemiştir. Mevcut bulgulara 454 anketin IBM SPSS 26.0 Statistics Paket Programı aracılığı ile analiz edilmesi ile ulaşılmıştır. Çalışmada Bilgin ve Diğer (2020) tarafından geliştirilen“Hasta Hak ve Sorumluluk Bilgi Düzeyi Ölçeği”ile Parasuraman ve arkadaşları (1985) tarafından geliştirilen“Kalite Algısı Ölçeği (Servqual)”kullanılmıştır. Bulgular: Verilerin istatistiksel analizinde, çalışmaya katılan bireylerin cinsiyet dağılımları incelendiğinde; %57,3'ünün erkek (260) ve %42,7'sinin kadın (194) olduğu görülmüştür. Çalışmaya katılan hasta bireylerin hak ve sorumluluk bilgi düzeyi puan ortalamalarının (x̄=4,26) yüksek düzeyde, hasta bireylerin kalite algısının değerlendirilmesi düzeyi puan ortalamalarının (x̄=3,78) yüksek düzeyde olduğu gözlenmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin, hasta bireylerin hak ve sorumluluk bilgi düzeyi (0,910), hasta hakları (0,881), hasta sorumlulukları (0,831) boyutlarının yüksek derecede güvenilir olduğu görülmüştür. Aynı şekilde, kalite algısının değerlendirilmesi düzeyleri (0,955), fiziksel özellikler (0,864), güvenilirlik (0,894), heveslilik (0,882), güven (0,870) ve empati (0,874) boyutlarının yüksek derecede güvenilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose of the Study: The aim of this study is to explain the relationship between the level of knowledge of patient rights and responsibilities of individuals receiving service from health institutions in Elazığ province and the perceived service quality. Material and Method: In the study, the relationship between the patient rights and responsibilities knowledge levels of individuals receiving services from a health institution and their service-based quality perceptions was analyzed with the correlation screening model. The universe of the study consists of individuals aged 18 and over living in Elazığ province. The table showing the sample size presented by Yazıcıoğlu and Erdoğan (2004) was taken as reference to determine the sample size. 459 volunteer participants were reached to obtain the data. 5 of the completed survey forms were not included in the study because they were incorrect. The current findings were reached by analyzing 454 surveys via the IBM SPSS 26.0 Statistics Package Program. The“Patient Rights and Responsibilities Knowledge Level Scale”developed by Bilgin and Diğer (2020) and the“Quality Perception Scale (Servqual)”developed by Parasuraman et al. (1985) were used in the study. Findings: In the statistical analysis of the data, when the gender distribution of the individuals participating in the study was examined, it was seen that 57.3% were male (260) and 42.7% were female (194). It was observed that the mean score of the level of knowledge of rights and responsibilities (x̄=4.26) of the patient individuals participating in the study was at a high level, and the mean score of the level of evaluation of patient individuals' quality perception (x̄=3.78) was at a high level. It was observed that the dimensions of the rights and responsibilities knowledge level of the patients participating in the research (0,910), patient rights (0,881), and patient responsibilities (0,831) were highly reliable. Likewise, the dimensions of evaluation of quality perception (0,955), physical characteristics (0,864), reliability (0,894), enthusiasm (0,882), trust (0,870) and empathy (0,874) were found to be highly reliable.