Dolusavak üzerinden geçen akımın sayısal analizi: Mersin Dereyurt göleti dolusavak örneği
Numerical analysis of spillway flow: Mersin Dereyurt Dam splillway sample
- Tez No: 518199
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT SAMİ AKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada dolusavak üzerinden geçen akım ile ilgili parametreler sayısal ve analitik olarak hesaplanmıştır. Sayısal hesaplamalarda, dolusavak üzerinden geçen akımın hareketini idare eden temel denklemler sonlu hacimler yöntemine dayalı Ansys-Fluent program yardımıyla Standart k-ε, Modifiye k-, Shear Stress Transport ve Reynold Stress Model türbülans modelleri kullanılarak çözülmüştür. Su yüzü profilinin hesabında Akışkan Hacimler Yöntemi (VOF) kullanılmıştır. Sayısal olarak hesap edilen su yüzü profilleristandart adım yöntemiyle hesap edilen su yüzü profili ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada kullanılan tüm türbülans modellerinin dolu savak ve şüt kanalı üzerindeki akım profilini belirlemede oldukça başarılı oldukları belirlenmiştir. Bununla birlikte ortalama karesel hata kullanılarak yapılan niceliksel karşılaştırmalarından RSM türbülans modelinin akım profilini belirlemede diğer türbülans modellerine göre çok az da olsa daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca sayısal hız, basınç ve türbülans şiddetinin yaklaşım kanalı, dolu savak ve şüt kanalı üzerindeki dağılımları incelenmiş, dolu savak üzerinden geçen akımın karakteristiği sayısal olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, the flow parameters over a spillway are calculated numerically and analytically In the numerical modelling, the governing equations of flow over the spillway are solved numerically by ANSYS-Fluent based on finite difference method using Standart k-ε, Modified k-, Shear Stress Transport and Reynold Stress turbulence models. The volume of fluid (VOF) method is used to determine the free surface profile. The numerical results for the flow profile are compared with the standart step method and all the turbulent closure models used in the present study are found to be successful in determining free surface profile over the spillway and chute channel. However, Reynolds Stress Model is slightly more successful than the other turbulence models according to the qualitative comparison using the mean square error index. In addition, the numerical distributions of velocity, pressure and turbulence intensity on the approach channel, spillway and chute channel are investigated and the flow characteristics over the spillway was numerically analyzed.