Yüksek hızlı akımların etkisi altındaki dolusavak boşaltım kanallarında kavitasyon hasarını önlemek için kullanılan havalandırıcılara ait büyüklüklerin incelenmesi
Investigation of the parameters of aerators untilized to avoid cavitational damaga along spillway chutes subjected to high velocity flows
  1. Tez No: 13522
  2. Yazar: GÖKDAL OKAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜLAY ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
YÜKSEK HIZLI AKIMLARIN ETKİSİ ALTINDAKİ DOLUSAVAK BOŞALTIM KANALLARINDA KAVİTASYON HASARINI ÖNLEMEK ÎÇİI KULLANILAN HAVALANDIRICILARA AİT BÜYÜKLÜKLERİN İNCELENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Gökdal OKAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİiMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık, 199 0 ÖZ Yüksek hızlara maruz dolusavak boşaltım kanalla rında, yapım düzensizliklerinden ve tasarımdaki zorlayı cı etkenlerden ötürü, işletme sırasında kavitasyon olu şumuyla karşı karşıya kalınır. Barajların güvenlik yapı ları olan dolusavaklar işlevini yerine getiremeyecek du rumda hasara uğrayabilirler. Son yıllarda tasarımcılar kavitasyon olu şumunu etkin biçimde önleyebilmek için akımı havalandır ma yoluna gitmektedirler. Bu konuda kesin bir proje kriteri yoktur. Daha çok her yapının kendine özgü koşul larını içeren model deneylerinden yararlanılmaktadır. Bu çalışmada olanaklar elverdiği ölçüde şimdiye kadar yapılmış ve yayınlanmış olan araştırmalar ince lenmiş, havalandırıcılara ait büyüklüklerle akım ve akışkana ait büyüklükler arasındaki bağıntılar incele nerek bu bağıntılar boyutsuz parametrelerin fonksiyonu olarak bulunmuştur. - ı-
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE PARAMETERS OF AERATORS UNTILIZED TO AVOID CAVITATIONAL DAMAGE ALONG SPILLWAY CHUTES SUBJECTED TO HIGH VELOCITY FLOWS (M.Sc. Thesis) Gökdal OKAY GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December, 19 9 0 ABSTRACT Spillway chutes which discharge high velocity flows, are subjected to cavitation during operation due to structural irregularities or design restrictions. Accordingly, Spillways which provide safety for dams, may be so damaged that they can. not work properly any more. In recent years, aeration of flows is used by designers to avoid cavitation phenomenon effectively. However, precise design criteria does not exist for this purpose. Mostly, Model tests based on specific characteristics of the structure are conducted. The investigation studies already performed and published have been examined in this study. Furthermore the relationships between the dimensions of the aerators and of the parameters of the flow and fluid have been investigated. Accordingly, these relationships have been expressed as functions of the dimensionless parameters. -ix-