Türkiye ve İran'ın dış yardım ve kalkınma stratejilerinin karşılaştırılması
Comparison of foreign aid and development strategies of Turkey and Iran
  1. Tez No: 518246
  2. Yazar: ZELİHA AVCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma ile Ortadoğu bölgesinin iki önemli gücü olan Türkiye ve İran'ın dış ilişkilerinde yumuşak güç politikalarının etkisi incelenmiştir. Türkiye ve İran'ın hegemon bölgesel güç olma yarışında dış yardım politikalarını nasıl yönlendirdikleri ele alınmıştır. Bu amaçla bölgesel güç, yumuşak güç, dış yardım ve resmi kalkınma yardımı gibi kavramsal analiz gerçekleştirilmiştir. Soğuk Savaş Dönemi sonrası dönemde iki bölgesel güç olan Türkiye ve İran'ın dış yardım politikaları incelenmiştir. Her iki ülkenin dış yardım kuruluşları, yardımların bölgesel dağılımı ve hedefleri doğrultusunda analiz gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse soft power concept in the foreign relations of Turkey and Iran, which are important and strong states in the Middle East. In a hegemonic competition that took place between Turkey and Iran, it was also examined how the two countries orient their foreign aid policies to become a regional power. For this purpose, conceptual analysis such as regional power, soft power, foreign aid and official development assistance have been carried out. In the Post-Cold War era, foreign aid policies of the two regional powers were examined. In addition to this, it was also analyzed in detail for both countries in line with what their foreign aid agencies and their aims are and how regional distribution of foreign aid is done.