Aşamalı yardımla öğretim yöntemiyle sunulan tablet bilgisayar uygulamasının otizm spektrum bozukluğu gösteren öğrencilerin talep etme davranışları üzerindeki etkililiği
  1. Tez No: 518247
  2. Yazar: DENİZ PORSUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada aşamalı yardımla öğretim yöntemi kullanılarak sunulan bir tablet bilgisayar uygulamasının otizm spektrum bozukluğu (OSB) gösteren çocukların çok basamaklı talep etme davranışları üzerindeki etkililiği incelenmiştir. Bu amaçla, OSB gösteren ve işlevsel olarak konuşamayan öğrenciler için pekiştireçlerini talep etmelerini sağlayan“Hangisini İstiyorsun?”adlı bir tablet bilgisayar uygulaması geliştirilmiştir ve uygulamanın etkililiği değerlendirilmiştir. Araştırmaya İstanbul ilindeki bir özel eğitim uygulama okulunda birinci ve ikinci kademelere devam eden ve OSB tanısına sahip, üç öğrenci katılmıştır. Araştırma yedi hafta boyunca, katılımcıların okula geldiği günlerde, belirlenen başarı ölçütü karşılanıncaya kadar yürütülmüştür. Sonrasında öğrencilerin bu beceriyi sınıf ortamında ne düzeyde gerçekleştirebildikleri değerlendirilmiştir. Çalışmada tek denekli araştırma modellerinden AB deseni kullanılmıştır. Sosyal geçerlik bulguları, katılımcı öğrencilerin anneleri ve öğretmenleri ile yapılan değerlendirmeler ile toplanmıştır. Elde edilen veriler, grafiklerle analiz edilmiştir. Sonuçlara göre katılımcılar aşamalı yardımla öğretim yöntemiyle öğrendikleri tablet bilgisayar uygulamasını kullanarak istedikleri pekiştireçleri talep edebilmektedirler. Buna ek olarak, üç katılımcıdan ikisinin, davranışı farklı ortam ve etkinliklere genelleyebildiği görülmüştür. Sosyal geçerlik verileri, ebeveynlerin ve öğretmenlerin, tablet bilgisayar uygulaması hakkında olumlu görüşleri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of a tablet computer application which was instructed with graduated guidance on multi step requesting behavior of children with autism spectrum disorders (OSD) investigated. For this purpose, a tablet application called“Which one do you want?”was developed for students with ASD and can not speak functionally and its effectiveness was evaluated. Three students who are attending to first and second phase of a special education school in the city of Istanbul participated in the study. Research lasted for seven weeks on the days which participants came to school until the defined criteria obtained. Later student's use of skill on class environment was evaluated. AB design was used in the study. Social validity results were obtained by the interviews with the mothers and teachers of the participant students. Data obtained analyzed with graphics. According to the results participants could request the reinforcements they want by using the tablet computer application. In addition to this, it is observed that two of the three participants could generalize the behavior to different environments and activities. Social validity results showed that parents and teachers had positive opinions on tablet computer application.