Finansal kiralama (leasing) ve Türkiye'de uygulanması
- Tez No: 71727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇIKRIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Finansal Kiralama (Leasing) ve Türkiye'de Uygulanması”isimli bu çalışmada ana amaç finansal kiralamanın Türkiye'de uygulanması ve uygulama sonucunda ülkemiz ekonomisine ekonomik ve finansal açıdan yaptığı katkıyı ortaya koymaktır. Bu amaca uygun olarak da ilk önce finansal kiralama genel olarak anlatılmış daha sonra dünyadaki uygulamaları incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma finansal kiralamanın Türkiye'de uygulanmasını ortaya koymayla son bulmuştur. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak finansal kiralama anlatılmıştır. Bu bölümde finansal kiralamanın tanımı, kapsamı ve çeşitleri anlatılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, finansal kiralamanın organizasyon yapısı anlatılmıştır. Bu başlık altında finansal kiralamanın tarihsel gelişimi ve dünyada uygulanışı incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ana amaç doğrultusunda Türkiye'de finansal kiralama işlenmeye çalışılmıştır. Bu bölümde öncelikle finansal kiralamanın hukuki yapısı incelenmiştir. Ayrıca, Türkiye'de uygulanan finansal kiralama türleri, yapılan çalışma ve araştırmalar, faaliyet gösteren kiralama şirketleri ve bankaların bu alandaki rolü incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise,yine ana amaç doğrultusunda Türkiye'de finansal kiralamanın ekonomik ve finansal açıdan incelenmesi yapılmış ve bu konuyla ilgili sorunlara yer verilmiştir. Çalışma ile ilgili bulgular sonuç ve öneriler bölümünde anlatılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, finansal kiralamanın ülkemizde istenilen verimi tam olarak sağlayamayacağı anlaşılmıştır. Bunun nedenleri arasında ülkemizdeki genel ekonomik durum, körfez krizi, bu konuda yeteri kadar bilgi birikiminin ve yetişmiş beyin gücünün bulunmaması sayılabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, titled“Leasing and It's Application in Turkey”, is to introduce the feasibility of leasing in Turkey and to analyse the economic and the financial contributions of leasing and the financial contributions of the leasing to our economy. According to the purpose mentioned above, first, leasing has been explained in general and than it has been touched to the aplications of leasing in the world. This study by stating feasibility of leasing in Turkey. This study consists of four parts. In the first part, leasing has been presented in general. This part includes the meaning, concents and types of leasing. The second part consists of the organizational structure of leasing. The historical development of leasing and it's applications in the World have been emphasized in this section. The feasibility of leasing in accordance with the main purpose has been presented in the third part. It has been touched mainly to the legal situation of leasing in Turkey in this part. The types of leasing applied in Turkey, the researches in this field, the contributions of financial institutions and banks activating in Turkey have also been examined in this part. In accordance with the main purpose, the economic and financial results of leasing in Turkey have been stated and the problems have been touched in the fourth part. The findings of this study have been presented in the last part. It has been concluded that leasing hasn't realized the demanded effectiveness in our country. The main economic situation of our country, gulf-crisis and the absence of skilled personnel in this area can be counted as a reason of this.