Exploring the effect of organizational culture on organizational ambidexterity
Örgütsel kültürün örgütsel ustalık üzerindeki etkilerinin araştırılması
- Tez No: 518273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde iş çevresinde örgütsel ustalık araştırmalarının sayısının aratamsına rağmen araştırmacılar hâlâ teorik ve pratik literatürde boşluk ve fenomen eksikliği ile karşı karşıyadır. Bu araştırmanın odak noktası örgütsel kültürün örgütsel ustalığı ve keşfedici ve yararlanıcı olarak onun boyutlarını etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Bu çalışmanın öngörüsü örgütsel kültürün örgütsel ustalık ile pozitiv ve anlamı ilişkisine teşvik edip etmediğine araştırmaktir. Metodoloji ile ilgili olarak bu araştırmada anket kullanılmıştır. Örgütsel kültürü ölçmek için sorular, Kim. S Cameron and Freeman (1991); Kim S Cameron and Quinn (2006) çalışmalarından yararlanılmıştır ve örgütsel ustalık için anket Lubatkin et al. (2006) tarafından geliştirilmiştir. Araştırma iki farklı ülke Türkiye ve Makedonyada yiyecek endüstrisinin makarna sektörünü kapsamaktadır. Türkiyede 160 işçiye anket yapılırken Makedonyada 200 işçiye anket yapılmıştır.Veri analizi istatistik programı SPSS ile yürütürmüştür. Sonuç olarak araştırmanın amacı örgütsel ustalık üzerinde örgütsel kültürünün pozitif ve anlamlı algısını göstermektir. Ayrıca, bulgular örgütsel kültürün, örgütsel ustalığın keşfedıcı ve yararlanıcı statejisinde belirleyici önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Çalışma bu iki değişken arasında literatürde var olan boşlukları doldurmaya katkı sağlamaktadır ve ayrıca örgütsel yapıda yöneticiler, işçiler ve işletmeler için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays in the business environment despite the increased number of investigations on organizational ambidexterity, investigators still face a gap and lack of phenomenon in theoretical and practical literature. This research focal point is to explore whether the organizational culture affects the organizational ambidexterity and its dimension as exploitation and exploration. The forecast of this study also is to explore whether organizational culture promotes positive and significant relationship with organizational ambidexterity. As regards to the methodology, the research utilize the questionnaire. To measure the organizational culture questions were taken from the study of Kim. S Cameron and Freeman (1991); Kim S Cameron and Quinn (2006) and for organizational ambidexterity was used the questionnaire developed by Lubatkin et al. (2006). The research included two samples in different countries as Turkey and Macedonia in the food industry. In Turkey, 160 workers are surveyed while in Macedonia 200 employees. The data analysis was performed with the statistical program SPSS. The result from research indicated that perception of organizational culture on organizational ambidexterity is significant and positive. In addition, findings showed that organizational culture plays a key determinant role in the exploration and exploitation strategy of organizational ambidexterity. These outcomes of the study make a contribution to the gap that exists in the literature among these two variables and also ensures valuable knowledge for companies, for employees, for managers in organizational structure.