Bazı yeni dibenzo-diaza-crown eterler ile kripta fosfazen türevlerinin sentezi, yapılarının spektroskopik ve termal yöntemlerle incelenmesi
Synthesis, spectroscopic and thermal investigations of some new dibenzo-diaza-crown ethers and crypta-phosphazene derivatives
- Tez No: 518277
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOMBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, salisilaldehit ile 1,2-dibromoetan, 1,4-dibromobütan ve 1,5-dibromopentan bileşiklerinin tepkimesinden dialdehit bileşikleri (1-3) sentezlenmiştir. Dialdehitler ile 2,2′-dimetil-1,3-diaminopropan tepkimesinden imin bileşikleri, bu bileşiklerin NaBH4 ile indirgenmesinden dibenzo-amino-taç eter bileşikleri (4-6) sentezlendi. Dibenzo-amino-taç eter bileşiklerinin trimer ile (N3P3Cl6) ile 1:1 mol oranında THF çözücüsü ile etkileştirilmesinden monospiro-fosfazen türevleri (7-9) sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları elemental analiz, MS, FTIR, RAMAN, NMR ( 1H, 13C, 31P, HMBC, HSQC, COSY) verilerinden faydalanılarak aydınlatıldı. Bileşiklerin termal özellikleri DSC ve TGA teknikleri ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, dialdehyde compounds (1-3) have been synthetised by the reactions of the salicylaldehyde with 1,2-dibromoethane, 1,4- dibromobutane and 1,5-dibromopentane. The imine compounds have been synthesized from 2,2'-dimethyl-1,3-diaminopropane reaction with dialdehydes, dibenzo-amino-crown ether compounds (4-6)has been synthesized by reduction of these compounds with NaBH4. Monospirophosphazene derivatives (7-9) have been synthesized from the interactions of dibenzo-amino-crown ether compounds with trimer (N3P3Cl6 ) in a 1: 1 molar ratio in THF solvent. The structure of the compounds synthesized have been elucidated by elemental analyses, MS, FTIR, RAMAN and NMR (1H, 13C, 31P, HMBC, HSQC and COSY). The thermal properties of the compounds have been determined by the DSC and TGA techniques.