Bazı 2-hidroksi Shiff baz bileşiklerinin yapılarının tek kristal X-ışını kırınımı ve kuramsal yöntemlerle incelenmesi
Investigation of molecular structures of some 2-hidroxy Schiffbase compounds by X-ray difraction and theoretical methods
  1. Tez No: 518291
  2. Yazar: MELEK KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, (E)-4-bromo-5-metoksi-2-((p-tolilimino)metil)fenol (I) ve (E)-4-bromo-5-floro-2-((p-tolilimino)metil)fenol (II) 2-hidroksi Schiff baz bileşikleri sentezlenmiş ve moleküler yapıları X-ışınları kırınımı yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca Gaussian 09W paket programı kullanılarak moleküllere ait kuramsal hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Kuramsal çalışmalarda, Hartree-Fock ve Yoğunluk Fonksiyoneli Kuramı yöntemleri ile 6-311++G(d,p) baz seti kullanılmıştır. Moleküllerin geometrik parametreleri, enerjileri, atomik yükleri, toplam dipol momentleri, moleküler elektrostatik potansiyel haritaları ve sınır orbitalleri kuramsal hesaplamalar ile elde edilmiştir. Ayrıca X-ışınları kırınımı yoluyla elde edilen geometrik parametreler kuramsal sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, (E)-4-bromo-5-methoxy-2-((p-tolylimino)methyl)phenol (I) and (E)-4-bromo-5-fluoro-2-((p-tolylimino)metyl)phenol (II) 2-hydroxy Schiff base compounds have been synthesized and characterized by x-ray diffraction method. Besides, in the theoretical studies of the molecular structures, Gaussian 09W software package was used. The theoretical calculations of the moleculeswere performed using the Density Functional Theory and Hartree-Fock methods with the 6-311++G(d,p) basis set. The molecular geometric parameters, energies, atomic charges, dipole moments, molecular electrostatic potentials and the frontier orbitals were obtained by theoretical calculations. Also, we make comparisons between x-ray experiments and theoretical results.