Symmetric azo-Schiff base containing pyridine ring and its transition metal complexes: Synthesis, definition, theoretical calculations, antioxidant properties and DNA interactions
Piridin halkalı simetrik azo-Schiff bazı ve geçiş metal kompleksleri: Sentez, tanımlama, teorik hesaplamalar, antioksidan özellikler ve DNA etkileşimleri
- Tez No: 463753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında yeni bir azo-Schiff baz ligandı, (E)-2,2'-((1E,1'E)-(piridin-2,6-diilbis(azaniliden))bis(methanililidene))bis(4-((E)-fenildiazenil)fenol, H2L. 2,6-diaminopiridin ile (E)-2-hidroksi-5-fenildiazenil)benzaldehit bileşiklerinin kondenzasyon tepkimesi sonucunda sentezlenmiştir. Daha sonra, bu azo-Schiff baz ligandının Cu(II), Co(II), Ni(II) ve Pd(II) metal iyonlarıyla kompleksleri hazırlanmıştır. Sentezlenen ligand ve geçiş metal komplekslerinin yapıları elementel ve termal analiz, FT-IR, 1H ve 13C-NMR, elektronik spektroskopi, kütle spektroskopisi, elektriksel iletkenlik ve mağnetik hassasiyet ölçümleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Azo-Schiff baz ligandı ve geçiş metal komplekslerinin antimikrobiyal özellikleri seçilen bakteri ve mantar türlerine karşı incelendi. Bununla birlikte tüm bileşiklerin serbest radikal (DPPH) giderme etkinliği, demir şelatlama etkinliği ve indirgeyici güç etkinliği olmak üzere üç farklı yöntem ile antioksidant özellikleri ve pBR322 plasmid DNA yarıcı özellikleri test edildi. Son olarak, tüm bileşiklerin geometri optimizasyonları öncelikle moleküler mekanik yöntemi ve onu takip eden yarı ampirik PM3 kendi içinde tutarlı moleküler orbital (SCFMO) metodu kullanılarak gerçekleştirildi. Daha sonra daha ileri geometri optimizasyonları RHF ve B3LYP/6-31+G(d,p) düzeyleri kullanılarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, a new azo-Schiff base ligand (E)-2,2'-((1E,1'E)-(pyridine-2,6-diylbis (azanylylidene))bis(methanylylidene))bis(4-((E)-phenyldiazenyl)phenol, H2L, synthesized by condensation reaction of 2,6-diaminopyridine with (E)-2-hydroxy-5-phenyldiazenyl)benzaldehyde. Then, metal complexes of azo-Shiff base ligand with Cu(II), Co(II), Ni(II) and Pd(II) metal ions were prepared. The synthesized ligand and its transition metal complexes characterized by elemental and thermal analysis, FT-IR, 1H and 13C-NMR, electronic and mass spectra as well as conductivity and magnetic susceptibility measurement at room temperature. The antimicrobial activity of the azo-Schiff base ligand and its transition metal complexes tested against selected kind of bacteria and fungi. Moreover, antioxidant activities such as free radical (DPPH) scavenging ability, iron chelating ability, reducing power activity and pBR322 plasmid DNA cleavage activity of the synthesized compounds were tested. Finally, after achieving the initial geometry optimizations by using molecular mechanics method, followed by the semi-empirical PM3 self-consistent fields molecular orbital (SCF MO) method at the restricted level, then STO, RHF and Density Functional Theory (DFT-B3LYP) type quantum chemical calculations have been consecutively performed for the geometry optimizations with 6-31+G(d,p) basis set to obtain energetically the most favorable structures of the presently considered species.