Patnos'un şehir coğrafyası
  1. Tez No: 51837
  2. Yazar: MEHMET ZEYDİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Şehir coğrafyası açısından incelediğimiz Patnos şehri, Yukarı Murat- Van Bölümü üzerinde yeralan aynı adlı ovada kurulmuştur. 1421 km2'lik bir İdarî alana sahip olan Patnos'un 92 köyü bulunmaktadır. Yıllık ortalama sıcaklığı 7.0°C ve yıllık ortalama yağış miktarının 428.8 mm olduğu Patnos'ta Badişan ve Patnos Deresi adıyla iki akarsu bulunmaktadır. Urartuiar döneminde önemli bir askerî ve kültürel merkez olan Patnos sonraki dönemlerde eski önemini kaybetmiş ve köy durumuna düşmüştür. 1935'te 455 nüfusa sahip olan yerleşme, 1960'lı yılların ortalarında askerî birliklerin gelmesiyle beraber hızla nüfuslanmış ve çevresinden yoğun olarak göç almaya başlamıştır. Bir garnizon şehri olan Patnos'ta askerî fonksiyonlardan sonra, tarım ve ticaret faaliyetleri önem kazanmaktadır. 40.000'i aştığını tahmin ettiğimiz nüfusuyla (1996) Patnos şehri, kırsal çevrenin pazar merkezi olmasının yanında, son yıllarda şehirsel açıdan gittikçe gelişmektedir.
Özet (Çeviri)
The city of Patnos, which we have analysed in terms of urban geography, is situated on the same plain that is spread on a transcient region between. The Murat Region and Van Region. Patnos, which has got an administrative domain of 1421 km2, posesses 92 villages. The city, which has got two rivers called Badişan and Patnos Valley, is in a sort of climatic condition that prevails as to get an amount of average 428.8 mm rainfall and 7.0°C temperature per year. Patnos, a prominent military and cultural centre in Urartian era had lost its signifficance in the following periods and was transformed to a village. The settlement which posessed a population of 455 number in 1935, has been overpopulated in the middle of 1960, together with the coming of military unities and turned out to be a place that takes migrations from its environment densely. The military functions as well as the agricultural and commercial activities plays as important factors in Patnos, the garnizon city. Patnos city, with an estimation of more than 40.000 population (1996) increases its signifficance in recent years in terms of being the commercial centre of rural areas as well as being in a position of urban.