On iki imamcı Şiî rivayet kaynaklarında Mushaf-ı Fâtıma ile ilgili rivayetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the reports about Fatima's Mushaf in twelver shiism's sources of transmission
- Tez No: 518370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBUBEKİR SİFİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Erken dönem Şîa rivayet kaynakları arasında var olduğu iddia edilen kitaplardan birisi de Mushaf-ı Fâtıma'dır. Kitap Şiî literatürde pek çok tartışmaya konu olması ve hakkında çok fazla ihtilâflı bilgi bulunmasına rağmen İmâmiyye nezdinde mevcudiyetiyle ilgili herhangi bir şüphe veya ihtilâf bulunmamaktadır. İmamların bilgi kaynakları arasında yer alması, imâmet nazariyesinin bir parçası olması, bu kitaba sahip olmanın imamda aranacak özelliklerden biri olması gibi sebeplerle kitabın İmâmiyye için varlığı oldukça önemlidir. Kitabın gaybette olması ve masum imamlar haricinde kimsenin görmediğine dair rivayetlerin bulunması dahi bu durumu değiştirmemiştir. Çalışmada, Mushaf-ı Fâtıma'nın varlığına dair bu şüphe kabul etmez inanca dayanak teşkil eden rivayetlerin İmâmiyye nezdinde ne kadar sahih olduğu araştırma konusu edilmiştir. Yanı sıra ilgili rivayetlerin muhteva değerlendirmesi yapılarak Mushaf-ı Fâtıma hakkındaki ihtilâflara, bu ihtilâflara Şiî ulema tarafından yapılan tevillere, tevillerin eleştirisine ve araştırma boyunca tesbit edilen yeni çelişki noktalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the alleged books among the early Shī'a sources is Faṭima'sMuṣḥaf. Although there is a lot of discussion and controversial information about the book in Sunnī literature, for Imāmiyyah sect there is no doubt or controversy about its existence. Its existence is extremely important for Imāmiyyah due to various reasons. For example, it is one of theImāms' sources of information and a part of theory of imāmah. In addition, the possession of the book is one of the characteristic to be sought in the Imām. Book's absence from physical world and reports to the fact that it was only seen by infallible imāms do not change the described situation. In the present study, the authenticity of the reports on which undoubted belief in the existence of Faṭima's Muṣḥaf based is discussed. In addition, by means of content analysis of these reports, the controversy around the book, Shīʿa's interpretations of controversial information, the critique of these interpretation and new point of contradiction determined during the analysis are discussed.