Cumhuriyet dönemi Rize'de Kimsesiz Çocuklar ve Rize Çocuk Yuvası tarihi (1923-1981)
Orphaned Children and the history of the Rize Children's Home in the Republican era (1923-1981)
  1. Tez No: 943464
  2. Yazar: İDRİS ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Türkler, tarih boyunca kimsesiz çocuklara özel bir ilgi göstermiş ve onları korumayı bir sorumluluk olarak görmüştür. Bu koruma evlatlık uygulamasıyla başlamış ve İslamiyet'in kabulüyle birlikte kurulan vakıflar aracılığıyla destek olunmaya devam edilerek Cumhuriyet dönemine kadar gelinmiştir. Cumhuriyet'le birlikte çocuk ve kimsesiz çocuklara yönelik yeni ve farklı uygulamalara geçilmiştir. Bu çalışmada Cumhuriyet döneminde kimsesiz çocuk politikası ışığında, Rize'deki kimsesiz çocuklar ile bu çocuklara hizmet vermek üzere açılan yuva tarihi ele alınmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, öncelikle şehit çocukları olmak üzere, yetim çocuklara destek ve bakım sağlamak amacıyla 1921 yılında Himaye-i Etfal Cemiyeti (Türk Çocuk Esirgeme Kurumu) kurulmuştur. Cumhuriyet'in ilanının ardından ülke çapında çocuk refahı politikalarını şekillendiren Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu, yetim çocuklara bakım sağlamak için çeşitli bölgelerde çocuk yuvaları açmıştır. Bu çocuk yuvalarından birisi de 1944 yılında Rize'de açılmıştır. Rize halkının yardım ve desteğiyle faaliyete geçen Rize Çocuk Yuvası, başlangıçta bölgedeki korunmaya muhtaç çocuklara hizmet vermeyi amaçlamıştır. 1960'ların başlarından itibaren TÇEK Genel Merkezi politika değişikliğine giderek ülke genelinden naklettiği kimsesiz çocuklar ile doğal afetlerde ailesini kaybeden çocuklara da hizmet vermeye başlamıştır. Artan talebi karşılamak ve daha kaliteli hizmet vermek için Rize Çocuk Yuvası 1975 yılında Merkez Gündoğdu Mahallesi'nde yaptırdığı yeni ve modern yerleşkesine taşınmıştır. Rize Çocuk Yuvası 1944'ten 1981'e kadar korunmaya muhtaç yetim çocuklara hizmet veren bir sivil toplum kuruluşu olarak başarıyla hizmetlerini yürütmüştür. Ancak 1981'de Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu, Milli Güvenlik Konseyi tarafından feshedilerek tüm şubeleri, yurt ve çocuk yuvaları devlet yönetimine geçmiştir. Bu geçişle birlikte, Rize Atatürk Çocuk Yuvasında bir devir sona ererken, yuva yeni dönemde aynı adla bir devlet kurumu olarak korunmaya muhtaç çocuklara hizmet vermeye devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Turks have shown special concern for orphaned children and regarded their protection as a societal responsibility. This protection initially began with the practice of adoption and continued through charitable foundations (waqfs) established after the adoption of Islam, persisting until the Republican era. With the establishment of the Republic, new and distinct policies concerning children and orphaned minors were introduced. This study examines the history of orphaned children in Rize and the establishment of the Rize Children's Home within the framework of the orphan care policies of the Republican period. During the War of Independence, under the leadership of Mustafa Kemal Atatürk, the Himaye-i Etfal Cemiyeti (Turkish Child Protection Society) was founded in 1921 to provide support and care, primarily for the children of fallen soldiers and orphans. Following the proclamation of the Republic, the Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu (Turkish Child Protection Institution) was established to shape nationwide child welfare policies and opened children's homes in various regions to care for orphaned children. One of these institutions was the Rize Children's Home, established in 1944. Launched with the support and contributions of the people of Rize, this institution initially aimed to provide care for vulnerable children in the region. From the early 1960s onwards, following a policy shift by the TÇEK General Directorate, the Rize Children's Home also began to accommodate orphaned children transferred from across the country and those who had lost their families due to natural disasters. To meet increasing demand and enhance service quality, the Rize Children's Home relocated in 1975 to a newly constructed, modern facility in the Gündoğdu neighborhood of Rize's central district. Between 1944 and 1981, the Rize Children's Home functioned successfully as a non-governmental organization providing care and support for orphaned and vulnerable children. However, in 1981, the Turkish Child Protection Institution was dissolved by the National Security Council, and all its branches, shelters, and children's homes were transferred to state administration. This transition marked the end of an era for the Rize Atatürk Children's Home, which, under its new status as a state institution, continued its mission of providing care for children in need.