Toplum ruh sağlığı merkezlerine kayıtlı hastalarda hastalığa psikososyal uyum
Psychosocial adjustment to disease in patients registered at community mental health centres
  1. Tez No: 518396
  2. Yazar: MERVE UĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ANÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma TRSM' lere kayıtlı olan hastaların hastalığa psikososyal uyumlarının değerlendirilmesi ve psikososyal uyumu etkileyen kişisel ve hastalığa ilişkin özellikleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ocak 2017- Ağustos 2017 tarihleri arasında Ankara ilinde hizmet veren 3 TRSM' de yürütülmüştür. Araştırmada, tabakalı orantısız örneklem yöntemiyle evrenden alınacak hasta sayısı belirlenmiştir. Tabakalar, toplum ruh sağlığı hizmetinden kuruma gelerek yararlananlar (düzenli) ve sadece kayıtlı olup ilaç tedavisi almak için gelenler (düzensiz) olmak üzere 2 tabaka halinde belirlenmiştir. TRSM' ye düzenli gelenler 90 kişi ve düzensiz gelenler de 90 olmak üzere toplam 180 kişi çalışmaya dâhil edilmiştir. Veriler, hastaların kişisel ve hastalığa ilişkin özelliklerini belirlemek için hazırlanan 'Hasta ve Hastalığa İlişkin Tanımlayıcı Özellikler Formu' ve psikososyal uyumu değerlendirmek için 'Hastalığa Psikososyal Uyum Öz- Bildirim Ölçeği' kullanılarak elde edilmiştir. Katılımcıların Psikososyal Uyum Ölçeği ve alt boyut puanları normal dağılım göstermediği için 2 gruplu demografik değişkenlere göre farklılık gösterme durumu Mann Whitney; 3 ve daha fazla gruplu demografik değişkenlere göre farklılık gösterme durumu ise Kruskal Wallis testleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was undertaken to assess the psychosocial adjustment of patients enrolled in TRSMs to the disease and to determine personal and disease characteristics that affect psychosocial adjustment The research was carried out in three TRSMs serving Ankara from January 2017 to August 2017. In the study, the number of patients to be taken from the stage was determined by stratified disproportionate sampling method. Layers are divided into two layers: community mental health services (regular) and those who are registered and only for drug treatment (irregular). A total of 180 people were included in the study, 90 of whom were regularly coming to TRSM and 90 of whom were irregular. The data were obtained using the 'Descriptive Characteristics Form for Patient and Disease', which was prepared to determine patients' personal and disease characteristics, and the 'Psychosocial Adjustment Self-Report Scale for Disability' to assess psychosocial adjustment. Participants' Psychosocial Adjustment Scale and subscale scores did not show a normal distribution, so they differed according to 2 groups demographic variables Mann Whitney; differences according to demographic variables with 3 or more groups were analyzed with Kruskal Wallis tests.