Effectiveness of nutrition education and training to reduce cardiovascular risk for patients registered in community mental health centers
Toplum ruh sağlığı merkezlerine kayıtlı hastalar için kardiyovasküler riski azaltmaya yönelik beslenme eğitimi veeğitimin etkinliği
- Tez No: 995102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM KAYA CEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, ciddi mental hastalığa sahip bireylerde kardiyovasküler hastalık riskinin arttığını hesaplamak, beslenme bilgi düzeylerini belirlemek ve kardiyovasküler riski azaltmak için beslenme uygulamaları konusunda eğitim sağlayarak hasta bilgisini ve farkındalığını artırmak için yapılmıştır. Çalışma Mersin ili Hüseyin Dağlı Toplum Ruh Sağlığı Merkezi (TRSM) ve Merkez TRSM'ye kayıtlı, 9 şizofreni, 14 bipolar, 1 psikoz hastası olmak üzere toplam 24 kişi katılım sağlamıştır. Veriler Demografik Bilgiler Formu, Besin tüketim sıklığı anketi ve beslenme bilgi düzeyini saptamak için Beslenme Bilgi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Katılımcılara Kardiyovasküler Riski Düşürmeye Yönelik Beslenme Eğitimi verilmiştir. Eğitimin etkinliği Beslenme Bilgi Ölçeği tekrarlanarak ölçülmüştür. Kardiyovasküler risk skoru hesaplaması PRIMROSE-BMI model kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, katılımcıların ortalama PRIMROSE risk puanı 2,67 ± 2,72 olup, düşük düzeyde kardiyovasküler risk düzeyine işaret etmektedir. Cinsiyet veya BKI grupları arasında risk puanları arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir; ancak daha yüksek puanlar artan yaş, sistolik kan basıncı ve hastalık süresiyle ilişkili bulunmuştur (p < 0,05). Beslenme eğitimi müdahalesinin ardından, katılımcıların ortalama beslenme bilgi puanı 82,79 ± 9,13'ten 111,58 ± 5,23'e (p < 0,001) anlamlı bir şekilde artmış ve bu da eğitim programının ruhsal hastalığı olan bireyler arasında bilgi düzeylerini iyileştirmedeki etkinliğini göstermektedir. Sonuç olarak, TRSM'lerde düzenli beslenme eğitimi programlarının entegre edilmesinin, mental hastalığa sahip bireylerde kardiyovasküler riski azaltmaya ve sağlık farkındalığını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir ve bu konuda daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis was conducted to assess the increased risk of cardiovascular disease in individuals with serious mental illness, to determine their level of nutrition knowledge, and to enhance their awareness and knowledge by providing education on dietary practices aimed at reducing cardiovascular risk. The study included a total of 24 participants registered at the Hüseyin Dağlı Community Mental Health Center (CMHC) and the Central CMHCinMersin Province, consisting of 9 individuals with schizophrenia, 14 with bipolar disorder, and 1 with other psychotic disorders. Data were collected using a Demographic Information Form, a Food Frequency Questionnaire, and a Nutrition Knowledge Scale to assess participants' knowledge levels. Participants received Nutrition Education for Reducing Cardiovascular Risk, and the effectiveness of this training was evaluated by re-administering the Nutrition Knowledge Scale. Cardiovascular risk scores were calculated using the PRIMROSE-BMI model. According to the results, the mean PRIMROSE risk score of participants was 2.67 ± 2.72, indicating a low level of cardiovascular risk. No significant differences were found between risk scores according to gender or BMI groups; however, higher scores were significantly associated with increased age, systolic blood pressure, and disease duration (p < 0.05). Following the nutrition education intervention, participants' mean nutrition knowledge score increased significantly from 82.79 ± 9.13 to 111.58 ± 5.23 (p < 0.001), demonstrating the effectiveness of the educational program in improving knowledge levels among individuals with mental illness. In conclusion, integrating regular nutrition education programs into CMHC's may help reduce cardiovascular risk and increase health awareness among individuals with mental disorders, highlighting the need for further research in this area.