İşitme engelli çocukların ailelerinin sosyoekonomik yapılarına bağlı olarak çocuklarına gösterdikleri ilgi ile çocukların topluma uyum sorunları ve rehberliğin önemi
  1. Tez No: 51841
  2. Yazar: YENER ÖZEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İŞİTME ENGELLİ ÇOCUKLARIN AİLELERİNİN SOSYO-EKONOMİK YAPILARINA BA?LI OLARAK ÇOCUKLARINA GÖSTERDİKLERİ İLGİ İLE ÇOCUKLARIN TOPLUMA UYUM SORUNLARI VE REHBERLİ?İN ÖNEMİ Yener ÖZEN Danışman : Yrd.Doç.Dr. Mehmet KÖK 1996, Sayfa 117 Jüri: Yrd.Doç.Dr. Mehmet KÖK Tüm çocukların sevgi ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Özürlülerin ise daha fazla. Bununla beraber özürlü çocuklarla görev gereği kurduğumuz yakın ilişki ve uzun yıllar yaptığımız gözlemeler göstermiştir ki herkesten her şeyden çok ihtiyaçları olduğu halde bu çocuklara gereken ilgi gösterilmemektedir. İşitme özürlü çocukların eğitim amaçlan, normal çocuklar için konulan eğitim amaçlarının yanıdır. Yani Türk Milli Eğitiminin amaçlan, bu çocuklar için varılan amaçlardır. Bu amaçlardan biri, Türk milletinin bütün fertlerini, beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere sahip kişiler olarak yetiştirmektir. Buda bireyin sağlıklı ve uyumlu gelişimiyle mümkün olabilir. İşitme engelli çocukların ailelerinin sosyo-ekonomik yapılarına bağlı olarak çocuklarına gösterdikleri ilgi ile çocukların topluma uyumları arasında bir bağıntı olduğunu ve bu uyumu sağlarken eğitim-öğretim kurumlarınında etkin bir rol aldığım düşündük ve aile yapılan ile okul etkinliklerini ortaya koymak için iki değişik anket hazırladık. Bu anketin ilkini öğrencilere, ikincisini de öğretmenlerine sunduk ve aldığımız sonuçların frekans dağılımını ve yüzde işlemeleri gibi istatistik sonuçlan çıkardık.II Elde edilen sonuçlar bizim problem cümlemizi destekler niteliktedir. İşitme engelli çocukların topluma uyumda en etkin yapılardan biri ailelerinin ekonomik yapılarının çok bozuk olması ve kültürel yapılan da buna paralel olarak yetersiz olmasıdır. Okul imkanına kavuşan çocuklar sosyal uyumda bir ilerleme katetmiş ve rehberlik servislerinin eksik fakat eldeki imkanlarla müdahaleleri çocukların sosyalleşerek topluma uyumda büyük bir yol katettiklerini ortaya koymuştur. Bireyin doğduğu günden ölünceye değin sürekli olarak zihinsel,duygusal, sosyal ve bedensel gelişim ve değişiklik içerisindedir. Uyum sağlayabilmek için bireyin önce kendi bünyesine olan bu değişiklik ve gelişmeleri bilmesi, kabul etmesi, buna uygun tutum ve davranışlarda bulunması, sosyal bir varlık olarak çevresinde bulunan bir çok insanla dengeli ve olumlu ilişkiler kurması gerekir. Bireyin kendi benliği ve çevresi ile dengeli ve etkili ilişki kurma ve geliştirme ve sürdürmede güçlük çekmesi çevresindekilerin olağan ilişkileri ile düzeltilmeyen davranış kalıplan göstermesi uyumsuzluk halidir. Yani özür tek başına uyumsuzluk nedeni değildir. Özürlünün bizzat kendi özrünü anlayışında gösterdiği yetersizlik duygusu özürlüye karşı ailesinde dahil, çevresinin aldığı olumsuz tutum ve davranışlar, özürlü çocuğun gelişim ve uyumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı durum işitme özrüne sahip çocuklar içinde geçerlidir. Bu yönde özel eğitim hizmetlerinden yararlanma imkanı bulabilin işitme engelli çocukların, uyumlu bireyler olarak gelişmeleri için başta okul olmak üzere bu çocukların eğitimi ve rehabilitasyonu ile ilgilenen kurumlar tarafından yeterli tedbirlerin alınmadığı bilinmektedir. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Muhtemel sebeplerden biri işitme özrü ile uyumsuzluk arasındaki ilişki hakkında yeterince bilgiye sahip olunmayışıdır. Ailelerin sosyo-ekonomik durumları bu bilgilenmenin dışında olmalarının en temel sebeplerindendir. Alt sosyo-ekonomik yapıya dahil aileler çocuklarına gerekli ihtimamı göstermemeleri, çekilecek dert, kader olarak olayı yorumlamaları sorunun çözümsüzlüğünü ortaya koymakta. Okullarda da yeterli elamanın olmayışı ve Rehberlik servislerinin üstünkörü çalışmaları, taramaların, alet ve cihazların yetersizliği işitme engelli öğrencilerin topluma uyumlarında temel aksaklıkların ana nedenleridir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT MASTER THESİS THE IMPORTANCE OF THE GUIDANCE AND THE CONFORMATIVE PROBLEMS IN THE SOCIETY OF THE CHILDREN WITH THE RELATION TAKEN THEIR CHILDREN AS DEPENDENT ON THE SOCIO-ECONOMIC STRUCTURES OF THE FAMILIES OF THE HEARING IMPAIRED CHILDREN YenerÖZEN Supervisor : Yrd.Doç.Dr. Mehmet KÖK 1996, Page 117 Jury : Yrd.Doç.Dr. Mehmet KÖK We thought that there was a relation betwen the canfirmity to the society for the children and the interest to their childern on the families of the hearing impaired childera and the education-teaching instuions also played an important part by abtaing this canfirmity and we prepared two different interview to expHain the school activities with the family structure. The first of this interview, presented the students, the second presented their teachers and we took aut the statistics results as the percent actions and the frequency distribution of the results we obtained. The results being provieded wear in the level which proved the problem solving for us. One of most important parts in the corfirmity to the society of the hearnig impaired children is being the worst the economic positions of their families and their cultural structures are also insufficient as paralel this. The children who had the school possibity provided the development in the social confirmity and it was explained that the guidance services were wanting but they proceeded in the confirmity to the society by socializing of the children their interferences with the possibities on the hand.