Bekletilen kan örneklerinde zamana bağlı olarak etanol düzeyindeki değişimin gözlenmesi: Plazma ve serum örneklerinde fark var mıdır?
Observatıon of time depended changes in ethanol levels in stored blood specimens: Is there a difference in plasma and serum samples?
- Tez No: 518449
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kanda etanol düzeyi ölçümleri adli olaylarda önemlidir. Adli olaylarda, kan alkol düzeyi ölçümü doğru ve güvenli olmalıdır. Etil alkolün toksikolojik ve Adli Tıp amaçlı tayini adli olayların aydınlatılmasında önemlidir. Kandaki etanol stabilitesini etkileyen en önemli faktörler sıcaklık ve depolama süresidir. Bekletilen kan örneklerinde etanol düzeyi zamana bağlı azalma ya da artma olması adli süreci tamamen değiştirebileceğinden bu konunun aydınlatılması gerekmektedir. Bu çalışmada, örneklerin 4°C'de 48 saat depolanması sırasında serum-etanol konsantrasyonundaki değişiklikleri incelenmektedir. Daha sonra ayrı grup serum örnekleri -80° C'de üç ay saklandıktan sonra analiz ettik. Aynı zamanda, aynı kişilere ait plazma ve serum örneklerindeki etanol düzeylerinin etanol sonucunda matriks etkisinin olup olmadığını tespit etmeyi amaçladık. Literatürde bir serum örneğinden eşdeğer tam kan etanol seviyesinin tahmin edilmesi veya plazma tayini birçok makale tarafından ele alınmıştır. Bu çalışmada kullanılan cihaz Siemens ADVIA 1650-1800 kimya sisteminde yürütülen bir fotometrik enzim aktivitesi ölçüm metodunu özetlemektedir. Aynı yöntem ile yapılmış böyle bir çalışmaya literatürde rastlanmadı. Literatürde bu konuyla ilgili yapılan çalışmalarda LC-MS sistemleri kullanılmış ancak rutinde daha çok etanol ölçümünde spektrofotometrik yöntem kullanılmakatadır ve biz bu yüzden olası etanol düzeyi değişimlerini bu yöntemle bakmaktadır. Spektrofotometrik yöntemle bir tek Roche marka sistemin bir çalışması mevcut olup ayrıca sadece plazma örnekleri çalışılmış olup serum örnekleri çalışılmamıştır; İbn-i Sina Merkez Laboratuarı ve Sağlık Bakanlığı Hastanelerinin bir kısmında kullanılmakta olan Siemens marka sistemlere dair bir çalışma bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
BAC analysis is often performed in forensic investigations. Measurement of BAC must be accurate and reliable. The accurate determination of ethanol in human blood samples has a critical importance for forensic and toxicological reports. The most important factors affecting blood ethanol stability are temperature and storage time. Storing blood samples under different conditions can cause degradation or formation of alcohol in blood samples and future studies should contemplate both of these aspect in order to better understand the effect storage conditions as fundamental importance for forensic cases. In this study, during storage of the serum samples at 4°C for 48 hours ethanol concentration are examinated. We analyzed different group of serum samples after a 3 months storage at -80°C. At the same time, we determinated whether ethanol levels in plasma and serum samples of the same subjects, are effected by relevated matrix. Estimating the equivalent whole blood ethanol level from a serum or plasma determination has been addressed by numerous articles in both the clinical and forensic literature. In this study we use SIEMENS ADVIA 1650-1800 Clinical Chemistry System as a specific photometric determination of ethyl alcohol based on an enzymatic reaction a photometric assay. Other studies based on impact of different storage conditions and periods on ethanol levels in blood samples didn't used a photometric assay. BAC analyses are mostly performed utilizing a LC-MS system, but in routine practice the most frequent method used by clinical biochemistry laboratories is spectrophotometric assay. In the present study we aimed to analyze changes in ethanol concentrations in serum samples in a different storage conditions for the different storage periods. Investigating the literature, only one study included mesurement of ethanol concentrations with spectrophotometric assay but using analyzer from Roche Diagnostics GmbH and analyzing plasma not serum samples. In the time of this study in İbn-i Sina Central Laboratory and all Hospıtals conected with Turkish Ministry of Health mostly used SIEMENS ADVIA 1650-1800 Clinical Chemistry System as a specific photometric determination of ethyl alcohol.