Hâkim Seyyid Mehmed Efendi'nin Terceme-i Esrâr-ı Tevhîdiye adlı eseri (metin-inceleme)
Hakim Seyyid Mehmed Efendi's work called Terceme-i Esrar-i Tevhidiye (text-analysis)
  1. Tez No: 518457
  2. Yazar: MEHMET ARİF ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Hâkim Seyyid Mehmed Efendi'nin Terceme-i Esrâr-ı Tevhîdiye'si, Fahreddîn-i Irâkî'nin aslı Farsça yazılmış Lema'ât isimli eserini Türkçe açıklamak için kaleme aldığı şerhtir. Bu çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Fahreddîn-i Irâkî ve Hâkim Seyyid Mehmed Efendi'nin eserleri, yaşamları, edebî anlayışları ile tasavvuf mefhumu ele alınarak genel bilgi verilmiştir. Çalışmamızın konusu olan eser“Tercüme-i Esrâr-ı Tevhîdiye”birinci bölümde biçimsel; ikinci bölümde ise metinsel olarak incelenmiştir. Bu çalışma vesilesiyle daha önce tespit edilmemiş ve üzerinde çalışma yapılmamış Hâkim'e ait aşk üzerine yazılmış bir eser günümüz harfleriyle yayınlanarak bilim dünyasına sunulacak, aynı zamanda Lema'ât için yazılmış şerhlerden farklı bir metin şerhi günümüz edebiyatına kazandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Hakim Seyyid Mehmed Efendi's Terceme-i Esrar-ı Tevhidiye was a written annotation in Turkish to explain the piece called Lema'at of Fahreddin-i Iraqi that was originally written in Persian. The study is composed of an introduction and has two parts. In the introduction, Fahreddin-i Iraqi and Hakim Seyyid Mehmed Efendi's works, their lives, their literary understandings and mysticism conception were examined by giving general information. The work“Terceme-i Esrar-ı Tevhidiye”being the subject of our study was examined in a stylistic manner in the first part and examined in a textual manner in the second part. In this study, a work about love belonging to Hakim, which has not yet been identified and studied, will be published by the letters of today and presented to the world of science. In addition, a different text apart from the annotations written for Lema'at will be acquired for today's literature.