Hâkim Mehmed Efendi'nin Siyer-i Kebîr adlı eseri ve muhtevası
Hâkim Mehmed Efendi's Siyer-i Kebir and its content
  1. Tez No: 884439
  2. Yazar: PINAR ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışma, 18. yüzyıl vakanüvisi Hâkim Seyyid Mehmed Efendi'nin“Siyer-i Kebîr”adlı eserinin ilk 50 varaktan oluşan kısmının transkripsiyonunu ve metin analizini içermektedir. Araştırmada, siyer yazıcılığının tarihsel gelişimi ve Türkçe siyer eserlerinin edebiyat içindeki yeri değerlendirilmiş; Hâkim Seyyid Mehmed Efendi'nin hayatı, eserleri ve edebi kimliği incelenmiştir.“Siyer-i Kebîr”eserinin yöntem ve içeriği analiz edilerek, eserin dinî ve edebî değeri ortaya konulmuştur. Bu çalışma, Hâkim Seyyid Mehmed Efendi'nin eserinin Türk-İslam kültüründeki yerini vurgulamakta ve siyer türündeki çalışmalara katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In This study comprises the transcription and textual analysis of the first 51 folios of“Siyer-i Kebîr,”a work by the 19th-century chronicler Hâkim Seyyid Mehmed Efendi. The research evaluates the historical development of siyer writing and the place of Turkish siyer works within literature; it also examines the life, works, and literary identity of Hâkim Seyyid Mehmed Efendi. By analyzing the method and content of“Siyer-i Kebîr.”the religious and literary value of the work is demonstrated. This study aims to highlight the place of Hâkim Seyyid Mehmed Efendi's work in Turkish-Islamic culture and to contribute to the field of siyer studies.