Hâkim Seyyid Mehmed Efendi, hayatı, eserleri ve ʿAcâibu'l-Ahbâr'ı
Hâkim Seyyid Mehmed Efendi, his life, works and ʿAcâibu'l-Ahbâr
- Tez No: 707514
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışma Hâkim Seyyid Mehmed Efendi'nin, Hz. Peygamber'in (s.a.v.) gelişini müjdeleyen haberleri naklettiği,“Âcâibu'l-Ahbâr fî İhbâri Seyyidi'l-Ahyâr”isimli eserini konu almaktadır. Bir giriş ve üç ana bölümden oluşan bu çalışmanın giriş bölümünde, çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmiştir. Daha sonra siyer konusuna değinilmiş ve kısaca 18. yüzyıldaki edebiyat ve tarihçilik üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Seyyid Mehmed Efendi'nin hayatı konu edilmiş ve müellifin doğumu, çevresi, eğitimi, görevleri, şâirliği ve tarihçiliği gibi konulara değinilmiştir. Ardından Hâkim Seyyid Mehmed Efendi'nin eserleri ayrı ayrı incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde“Acâibu'l-Ahbâr fî İhbâri Seyyidi'l-Ahyâr”isimli eser incelenmiş; eserin içeriği, üslûbu ve yazma nüshaları açıklanmıştır. Daha sonra ise, Arapça ve Farsça ifâdelerin tercümeleri yapılarak ve nüshalar arasındaki farklılıklar belirtilerek eserin transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about Hâkim Seyyid Mehmed Efendi's work named“Âcâibu'l-Ahbâr fî İhbâri Seyyidi'l-Ahyâr”in which he conveys the news that heralds the coming of the Prophet. In the introduction part of this study, which consists of an introduction and three main parts, the aim and scope of the study are stated. Later, the subject of siyer was mentioned and briefly focused on literature and historiography in the 18th century. In the first chapter, Seyyid Mehmed Efendi's life was discussed and subjects such as the author's birth, environment, education, duties, poetry and historiography were mentioned. Then, the works of Hâkim Seyyid Mehmed Efendi were examined separately. In the second part of the study, the work named“Acâibu'l-Ahbâr fî İhbâri Seyyidi'l-Ahyâr”was examined; The content, style and manuscript copies of the work are explained. Afterwards, the transcription of the work was included by translating Arabic and Persian expressions and by stating the differences between the copies.