Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırma görevlilerinin kötü haber verme deneyimleri
Breaking bad news experiences of The Residents of Atatürk University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 518460
  2. Yazar: BANU ÇİÇEK DİLFİRUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Giriş ve Amaç: Tıpta kötü haber, hastanın veya hasta yakınlarının gelecek planlarını olumsuz etkileyen her türlü haber olarak tanımlanır. Kötü haber verme hekimler için en zor sorumluklardan biridir. Bir hekimin profesyonel şekilde kötü haber verebilmesi için öncelikle iyi iletişim becerilerine sahip olması gerekmektedir. Yapılan araştırmalar hekimlerin gerek mezuniyet öncesi dönemde gerekse mezuniyet sonrası dönemde kötü haber verme ile ilgili yeteri kadar eğitim almadıklarını göstermiştir. Üstelik hekimlerin büyük kısmı kendilerini kötü haber verme konusunda deneyimsiz ve yetersiz görmektedir. Uygun olmayan bir biçimde verilen kötü haber hastaların doktoruyla ilişkisini kesmesine, tedavide uyumsuzluğa, anksiyete depresyon gibi psikiyatrik problemlere neden olabilmektedir. Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki araştırma görevlilerinin kötü haber verme deneyimlerinin ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Eylül-Aralık 2017 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapıldı. Araştırmanın yapıldığı dönemde Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde toplam 318 araştırma görevlisi bulunmaktaydı. Hasta ile direk görüşmenin olmadığı mikrobiyoloji, radyoloji, patoloji gibi branşlardaki araştırma görevlileri çalışma dışı bırakıldı. Diğer araştırma görevlilerinden çalışmaya katılmaya gönüllü olan 232 kişi katıldı. Araştırma görevlilerinin bir kötü haber verme modeli olarak kabul edilen SPIKES (Setting up, Perception, Invitation, Knowledge, Emotions, Strategy and Summary) modeline göre ne kadar uygun kötü haber verdikleri değerlendirildi. Bu amaçla SPIKES modelindeki 6 başlık (ortam, algı, davet, bilgi, duygulanım, plan-özet) hakkında 20 soru hazırlandı ve beşli likert şeklinde cevap alındı. Ayrıca araştırma görevlilerinde kötü haber verme yöntemlerini etkileyebilecek faktörler sorgulandı. Veriler SPSS 20.0.0 paket programı ile analiz edildi. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra analizlerde Ki-kare ve Student T testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Bad news in medicine is defined as any news that adversely affects future plans of the patient or his/her relatives. Breaking bad news is one of the most difficult responsibilities for physicians. Breaking bad news in a professional way for a physician, it is necessary to have good communication skills. The previous researches have shown that doctors have not received as much training as needed about breaking bad news, in the pre-graduation period, or in the post-graduate period. Moreover, most physicians see themselves as inexperienced and incompetent in giving bad news. Inappropriately given bad news can cause patients to break off relationships with their physician, discordance of patient to the treatment, psychiatric problems such as anxiety or depression. In this study, it was aimed to determine the experiences of the residents of Atatürk University Medical Faculty and the factors affecting them. Materials and Methods: The study was carried out at Atatürk University Faculty of Medicine between September-December 2017. At the time of the research, Atatürk University Faculty of Medicine had a total of 318 residents. Residents in the departments such as microbiology, radiology, pathology where there was no direct interview with the patient were excluded from the study. Of the other residents, 232 were volunteered to participate. It is evaluted that how appropriate the residents breaking bad news according to the SPIKES (Setting up, Perception, Invitation, Knowledge, Emotions, Strategy and Summary) model, which was considered a breaking bad news model by researchers. For this purpose, 20 questions about the 6 topics (environment, perception, invitation, knowledge, affection, plan-summary) in the SPIKES model were prepared and a five-point Likert-type answer was obtained. In addition, residents were questioned about the factors that could affect their breaking bad methods. The data was analyzed with the SPSS 20.0.0 package program. In addition to descriptive statistics, Chi-square and Student's T test were used for the analyzes.