Kreatinin değeri 1,2 mg/dl ve üzerinde olan koroner anjiyografi yapılan hastalarda kontrast nefropatisinden korunmada değişik tedavi modalitelerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
- Tez No: 518479
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÜNERİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kardiyoloji, Cardiology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET GİRİŞ Kontrast madde nefropatisi hastanede kazanılmış akut böbrek yetmezliklerinin en sık 3. nedenidir. Son zamanlarda yapılan bazı randomize kontrollü çalışmalar; anjiyografik işleme giden renal komplikasyon yönünden yüksek riskli hastalarda; ölümden, hemodiyaliz gereksiniminden ve hatta kontrast madde nefropatisinden korunmada hiçbir tedavi stratejisinin birbirine üstün olmadığını göstermiştir. Ancak bazı çalışmalar ise hidrasyonun ve/veya bikarbonatın KMN'den korunmada etkin olduğunu saptamıştır. Bu nedenle hala bu alanda tartışmalar devam etmektedir. Bunun yanında anjiyografik işlem sırasında kontrast madde vermeden hemen önce uygulanan intravenöz bolus sodyum bikarbonat uygulamasının etkinliği tam bilinmemektedir. AMAÇ Bu çalışmada orta-ciddi derecede böbrek fonksiyonları azalmış [ GFH ≤60 ml/dk/1.73 m2, hastaların %56.5'i KDİGO KBY sınıflamasına göre Evre 3b ( GFH 30-44 ml/dk/1.73 m2 ve Evre 4 ( GFH 15-29 ml/dk/1.73 m2) olan hastalar ] olan elektif anjiyografik işleme alınan hastalarda, kontrast madde nefropatisinden korunmada, standart serum fizyolojik uygulamasına eklenen anjiyografik işlemin başında kontrast madde verilmeden hemen önce uygulanan 2 ampul IV puşe sodyum bikarbonat tedavisi ile standart serum fizyolojik tedavisinin etkinliği karşılaştırılmıştır. MATERYAL VE METOD Bu çalışmaya kreatinin değeri ≥1,2 mg/dl ve GFR≤60 ml/dk/1.73 m2 olan anjiyografik işleme(koroner anjiyografi, PCI, TAVİ, periferik anjiyografi) giden orta-ciddi derecede böbrek fonksiyonları bozulmuş 200 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %70.5 i erkektir ve ortalama yaş 72.03±10.78 ' dir. Veri retrospektif olarak toplanmış ve hastalar 2 gruba ayrılmıştır. Sodyum bikarbonat grubu(Grup A, n=100); standart hidrasyon tedavisi alan ve kontrast madde alımından hemen önce 2 ampul(20 meq) IV puşe sodyum bikarbonat yapılan hastalar, Grup B(n=100) sadece standart hidrasyon tedavisi alan hastalar olarak tanımlanmıştır. Standart hidrasyon; anjiyografik işlem öncesi 12 saat ve anjiyografik işlem sonrası 12 saat %0,9'luk sodyum klorür infüzyonu uygulanması olarak tanımlanmıştır. Serum fizyolojik infüzyon protokolü; 1 ml/kg/saat (LVEF
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION Contrast induced nephropathy causes the third most frequently hospital acquired acute renal failure. Some randomized controlled multicenter trials have recently shown that among patients at high risk for renal complications who were undergoing angiographic prosedure, there was no superiority between some protection strategies for the prevention of death, need for dialysis even from prevention of CIN. But some other studies showed the preventive effect of hydration and/or bicarbonate. So there are some controversies in this era. Also the effect of bolus administration of sodium bicarbonate is not well known. PURPOSE We aimed to compare the effect of a single-bolus IV administration of sodium bicarbonate immediately before contrast exposure in addition to hydration with sodium chloride alone to prevent CIN in patient with moderate and severe renal insufficiency MATERIALS AND METHODS 200 patients ( 70.5% men, mean age 72.03±10.78 years ) with moderate to severe renal insufficiency [ GFR ≤60 ml/dk/1.73 m2, 56.5% of patients KDİGO CKD stage 3b ( GFR 30-44 ml/dk/1.73 m2 ) and stage 4 ( GFR 15-29 ml/dk/1.73 m2 ) ] who were undergoing angiograpic prosedüre ( coroner angiography, PCI, periferic angiography or TAVI ) were included in this study. Data were scanned retrospectively and were assigned to the following 2 groups. The sodium bicarbonate group(Group A, n=100) was defined as the patients who received standard hydration with sodyum chloride plus a single bolus IV administration of sodium bicarbonate ( 20 meq ) immediately before contrast exposure and Group B ( n=100 ) defined as SH with sodium chloride alone. SH was defined as the patients who received sodium chloride infusion 12 hours before the contrast exposure and contiued to receive 12 hours after the prosedure. Saline infusion protocol was 1 cc/kg/hour ( if LVEF 25% or >0.5 mg/dl in serum creatinine within 2 days after the procedure ) and acute renal failure recuiring dialysis because of the contrast exposure. The secondary end point was MACE ( cardiovascular death, serebrovasculer event or myocardial infarction ) or hospitalization with cardiovasculer events for the long term follow-up. The patint and their relatives was phoned to learn about MACE and hospitalization. Mean follow up time is 13.22±10.67 months. RESULTS: There were no significant differences between the 2 groups in clinical, procedural and biochemical characteristics. The incidence of CIN was significantly lower in Group A than in group B ( 9.0% vs 20.0%, p=0.026 ) but the incedence of dialysis because of the contrast exposure is not significant in 2 groups. There were no significant differences between 2 groups in secondary end points ( 39.0% vs 35.2%, p=0.58 ) CONCLUSIONS: Our study suggests that single-bolus IV administration of sodium bicarbonate in addition to SH immediately before contrast exposure is more effectively to prevent CIN than SH alone in patients with moderate-severe renal insufficiency undergoing an angiographic procedure KEY WORDS: CIN, CKD, sodium bicarbonate, MACE