Boyun ağrısında iki farklı ev egzersizi programının etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of two different home exercise programs in neck pain
  1. Tez No: 518480
  2. Yazar: ÖZDEN LAÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRRİYET GÜRSEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı boyun ağrısı şikayeti olan bireylerde, iki farklı ev egzersizi yönteminin egzersiz devamlılığına, boyun ağrısı ve boyun özürlülüğü üzerine etkisinin karşılaştırılmasıdır. İstanbul Arel Üniversitesi Meslek Yüksekokulu'nda Şubat 2018 – Mayıs 2018 tarihleri arasında yürütülen çalışma, akademik ve idari çalışanlardan boyun ağrısı şikayeti olan, yaşları 25-60 yıl arasında değişen 60 kişi ile yapıldı. Olgular rasgele yöntemle iki gruba ayrıldı. Grup 1'e basılı materyal ile ev egzersiz yöntemi (B.M.E.Y) Grup 2'ye ise videolu telefon hatırlatıcı özellikli ev egzersiz yöntemi (V.H.E.Y) ile egzersiz verildi. Ağrı şiddeti 'Vizüel Analog Skala' (VAS), boyun özürlülük düzeyi 'Boyun Ağrı ve Disabilite Skoru' (BADS) ile egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. İki grup arasında yaş ve cinsiyet yönünden farklılık yoktu (p>0,05). Egzersiz devamlılığı yönünden iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulundu. Tanımlayıcı istatistiklere bakıldığında Grup 2'nin (V.H.E.Y) egzersiz devamlılığının daha fazla olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of two different home exercise methods on exercise compliance, neck pain and neck disability in individuals with neck pain. The study, carried out between February 2018 and May 2018 at Istanbul Arel University Vocational School, was performed with 60 people aged 25-60 years who were suffering from neck pain in academic and administrative staff. The cases were randomly divided into two groups. In Group 1, the case was given home exercise method (B.M.E.Y) with printed materials whereas Group 2 was given exercise with home exercise method (V.H.E.Y) with video phone reminder. Pain intensity was evaluated before and after exercise with 'Visual Analog Scale' (VAS), whereas the level of neck disability was evaluated before and after exercise with 'Neck Pain and Disability Score' (NPDS). The obtained results were analyzed using appropriate statistical methods. Two groups were similar in terms of age and gender (p>0.05). There was a significant difference between the two groups in terms of exercise continuity. When descriptive statistics were examined, it was found that Group 2 (V.H.E.Y) had more exercise continuity.