Duration of maximum drawdown in oil prices
Petrol fiyatlarında maksimum düşüş süresi
  1. Tez No: 518541
  2. Yazar: MERVE SALCI BILICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN VARDAR ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Petrol fiyatı, küresel dünyada ekonomiyi yönlendiren hayati bir finansal unsurdur. Petrol fiyatları seviyesindeki değişiklikler tüm ekonomiyi etkileyebilir; aynı zamanda ekonomik gelişmeler petrol fiyatlarını etkileyebilir. Örneğin, düşük petrol fiyatları finansal gelişmeyi engelleyebilir ve ekonomik ve politik istikrarı bozabilirken, daha yüksek petrol fiyatları enflasyonda artışa ve ekonomide daralmaya neden olabilir. Son yıllarda petrol fiyatlarındaki keskin düşüşler ve artışlar dikkat çekmektedir. Petrol fiyatlarındaki bu dalgalanmalar, makroekonomideki temel göstergelerden biri haline gelmiştir. Bu nedenle, petrol fiyatlarındaki dalgalanmaları analiz etmek son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı, petrol fiyatlarındaki olası en yüksek düşüşün tamamlanıp tamamlanmadığını görmek ve maksimum kayıp süresini tahmin etmektir. Maksimum kayıp, finansta mümkün olan en yüksek piyasa riskinin göstergesi olarak tanımlanabilir. Maksimum kayıp miktarının tespiti için, veri kümesinde, bir yukarı ve bir aşağı doğru hareketin toplamı olarak belirtilen süper çevrimler belirlenir. Süper çevrimlerin belirlenmesi, Hodrick-Prescott ve Band Pass gibi filtreleme yöntemleri kullanılarak yapılır. Petrol fiyatlarının modellenmesinde de fiyatlardaki değişimlerin bağımlı davranışları nedeni ile Kesirli Brown Hareketi modeli kullanılmaktadır. Olası maksimum kayıpların boyutunun ve süresinin beklenen değerini kestirebilmek için simülasyon çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada, petrol fiyatlarının maksimum kayıp süresinin tahmini ve konunun tartışılabilmesi için, simülasyon sonuçlarının gerçek veriler ile karşılaştırılması verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oil price is a vital financial aspect directing the economy in the global world. Changes in the level of oil prices may affect the whole economy; at the same time economic developments may affect the oil prices. For example, while lower oil prices could inhibit financial development and spoil economic and political stability, higher oil prices could cause an increase in inflation and a recession in an economy. Sharp decreases and increases in oil prices have been notable in recent years. These fluctuations in oil prices become one of the key indicators in macroeconomics. Therefore, it is of utmost importance to analyze fluctuations in oil prices. The purpose of this study is to estimate the duration that is the maximum drawdown of highest possible drop in the oil prices. Maximum drawdown can be defined as the indication of the highest possible market risk in finance. In order to detect the maximum drawdown, super-cycles which are specified as total of an upward and a downward movement are determined in the data set which is the oil prices collected between the year 1948 and 2018. This is done by using filtering methods such as Hodrick-Prescott and Band Pass filter. Fractional Brownian motion process is used for modeling the oil prices since the increments are observed to be dependent. We have conducted simulation studies for calculating the expected value of the maximum drawdown and expected value of the duration of the maximum drawdown. In this study, comparison of simulation results and observed results from the real life data set is provided in order to make prediction and give discussion on the duration of the maximum drawdown of the oil prices.