Hidroelektrik santral (HES) inşaatlarında örnek bir sağlık güvenlik planı
An example health safety plan in hydroelectric power plants construction
  1. Tez No: 518554
  2. Yazar: MÜLKİCİHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ekonomik yönden hızla gelişmekte ve büyümekte olan ülkemizde, inşaat sektörünün bu büyümede çok önemli payı bulunmaktadır. Ancak inşaat sektörü, aynı zamanda ülkemizde iş kazalarının en fazla görüldüğü sektörlerden birisidir. Bunun en önemli sebebi, inşaat sektörünün kendine özgü çalışma koşullarının olması, aynı saha içinde birden fazla işverenliğin çalışması, işyeri ve çalışma ortamından kaynaklanan mesleki risklerin önceden, tespit edilmemesi, organizasyon yapısı ile iş ve iş akışının tasarım aşamasında belirlenmemesi, işlerin geniş ve dağınık bir sahada yürütülmesi ile mesleki yeterliliğe sahip olmayan ve eğitim seviyesi düşük çalışanların yoğunluklu olarak istihdam edildiği dinamik bir sektör olmasıdır. Yeryüzünün elektrik ihtiyacının büyük bir kısmı, hidroelektrik santrallerinde üretilmektedir. Hidroelektrik enerji, önemli bir kavram olan yenilenebilir enerjinin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Hidroelektrik santraller (HES) ile ilgili, avantaj olarak sayılabilecek noktalardan bir diğeri ise, yatırım maliyetinin ardından gerekli olan ham madde giderinin düşük olmasıdır. Tüm bunlara ek olarak, HES'lerin bulunduğu çevrenin su ihtiyacını karşılayabilmesi, sel ve taşkınların önlenmesi, tarım arazilerinin sulanmasına katkı sağlayabildiği gibi yerli kaynak olması, çevreye uygunluğu açısından da değerlendirildiğinde önemli faydaları bulunmaktadır. Türkiye'de, son yıllarda yapılan teşvikler sonucunda birçok HES yatırımları gerçekleşmektedir. HES inşaatlarında; iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi, yüksek kaza potansiyeli taşıyan iş güvenliği hususlarının bertaraf edilmesi ve güvenlik kültürünün oluşturulması ile karşılaşılabilecek risklerin olumsuz etkileri kontrol altına alınarak ortaya çıkabilecek maddi kayıpları azaltacaktır. HES inşaatlarında; istihdamın yoğunluğu, çalışma şartlarının zorluğu, faaliyet çeşitliliği vs. konular da dikkate alındığında iş kazası potansiyelinin oldukça fazla olduğu bu sektörde özel öncelikli risklerin belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu da beraberinde risk esaslı sağlık ve güvenlik planının yapılmasını zorunlu hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In our country which by the economical direction rapidly developing and growing, the construction sector has a very important share in this growth. However, the construction sector is also one of the sectors where most of the business accidents are seen in our country. The most important reasons for this are the unique working conditions of the construction sector, the fact that more than one employer works in the same field, the occupational risks arising from the workplace and working environment are not determined in advance, the organizational structure and work- work flow are not determined at design stage, dynamic sector in which employees with low vocational qualification and low level of education are employed intensively. A large part of the electricity need of the earth is produced in hydroelectric power plants. Hydroelectric energy meets a large part of the renewable energy, which is an important concept. Another advantage of hydroelectric power plants(HEPP) is that the cost of raw materials as well as investment costs is low. In addition to all these, the HEPPs have significant benefits such as being able to meet water needs, prevent floods and floods, contribute to the watering of agricultural land, being a domestic resource when evaluated in terms of compliance with the environment. In Turkey, many HPP investments are realized as a result of incentives in recent years. The financial losses that may occur in HEPP construction; improvement of occupational health and safety conditions, elimination of high accident potential occupational safety issues, reduction of risk by controlling the risks that may arise due to the formation of safety culture. The intensity of employment, the difficulty of working conditions, the variety of activities, etc. it is very important to determine the specific priority risks in the HEPP construction sector where the potential of the business accident is considerable. This necessitates the implementation of a risk-based health and safety plan