Tiroid nodüllerinin benign-malign ayırımında arfı bulguları ile ince iğne aspirasyon biyopsi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of arfi findings and the fine needle aspiration biopsy results in the discrimination of benign and malignant thyroid nodules
- Tez No: 518559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu prospektif çalışmanın amacı ve B-mod ultrason ile birlikte non-invaziv bir method olan ARFI (Acoustic radition force impulse, virtual touch quantification (VTQ)) elastografi ölçümleri ile benign ve malign tiroid nodüllerinin ayrımında ve malignite öngörüsünde histopatolojik bulgular referans standart alınarak sonuçlarla karşılaştırma yapılacaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamıza 82 hastadan 93 tiroid nodulü dâhil edildi. Tüm hastalara histopatolojik örnekleme öncesi konvansyonel US incelemesi ve virtual touch quantification (VTQ) kullanılarak elastografi incelemesi yapıldı. Konvansiyonel inceleme ile tiroid nodülü lokalizasyonu, boyutu, tiroid nodülünün ekojenitesi, kalsifikasyon varlığı veya yokluğu, kanlanma paterni, kenar düzeni ve halo varlığı veya yokluğu değerlendirildi. Her bir nodülden ortalama 5 ölçüm yapılarak SWVortalama değerleri hesaplandı. Diagnostik performans ise receiver operating characteristic (ROC) analizi ile değerlendirildi. En iyi eşik değerler Youden indeks ile belirlendi. Tiroid nodüllerinin benign ve malign ayrımında histopatolojik tanı referans standart olarak belirlendi. Bulgular: Histopatolojik olarak 64 tiroid nodulü benign 29 tiroid nodülü malign olarak raporlandı. Benign tiroid nodüllerinde SWVortalama değerleri ortalama 2.14 ± 0,59 m/sn, malign tiroid nodüllerinde nodlarında SWVortalama değerleri ortalama 3,63 ± 0,66 ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this prospective study is to compare the ARFI, a non-invasive method, (Acoustic radiation force impulse, virtual touch quantification (VTQ)) elastography measurements, together with the B-mode ultrasound, with the results by taking the histopathological findings as reference standard in the discrimination of benign and malignant thyroid nodules and in the prediction of malignancy. Materials and Methods: 93 thyroid nodules from 82 patients were included in our study. All patients underwent conventional US examination and elastography examination using virtual touch quantification (VTQ) prior to histopathological sampling. Thyroid nodule localization, size, echogenicity of thyroid nodule, presence or absence of calcification, blood pattern, marginal arrangement and presence or absence of halo were evaluated by conventional examination. An average of 5 measurements were made from each nodule and SWVaverage values were calculated. Diagnostic performance was evaluated by receiver operating characteristic (ROC) analysis. The best cut-off values were determined by Youden index. Histopathological diagnosis was determined as the reference standard in the discrimination of benign and malignant thyroid nodules. Findings: Histopathologically, 64 thyroid nodules were reported as benign and 29 thyroid nodules as malignant. In the benign thyroid nodules, the average of SWVaverage values were 2.14 ± 0.59 m/s and the average of SWVaverage values were 3.63 ± 0.66 in the malignant thyroid nodules.