Kocaeli Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarının ve etkileyen etmenlerin değerlendirilmesi
The evaluation of nutrition habits and influencing factors of Kocaeli University first grade students
  1. Tez No: 518580
  2. Yazar: ÖZLEM ONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÇİĞDEM ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kocaeli Üniversitesi Birinci Sınıf Öğrencilerinin Beslenme Alışkanlıklarının Ve Etkileyen Etmenlerin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı, Kocaeli Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarını ve etkileyen etmenleri saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte araştırma tekniği kullanılan bu çalışmada Kocaeli Üniversitesi birinci sınıfta eğitimine devam eden 14 699 öğrenciden tabakalı örnek seçim tekniği kullanılarak örnek seçilmiştir. Örnek büyüklüğü; %95 GA, olayın gerçekleşme olasılığı %50, alfa hata %5 olarak hesaplandığında 375 öğrenci saptanmış ve 400 öğrenciye ulaşmak hedeflenmiştir. Soru formu, Beden Algısı Ölçeği ve Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği öğrencilere dağıtılarak kendi kendilerine yanıtlamaları istenmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalamaları 19,4±1,2 yıl olarak saptanmıştır. Öğrencilerin % 50,2'si kadındır ve % 49,5'i yurtta kaldığını belirtmiştir. Öğrencilerin %27'5'i halen sigara, %5,8'i düzenli alkol kullandığını belirtmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin %45,8'i her gün düzenli olarak üç öğün tükettiğini, %46,5'i düzenli olarak kahvaltı yapmadığını belirtmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin ―sağlıklı beslenme puanı‖ ortalaması 18,3±4,7 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Nutrition Habits and Influencing Factors of Kocaeli University First Grade Students Objective: The aim of this study to determine the nutrition habits and influencing factors of Kocaeli University first grade students. Material and Method: In this study cross-sectional research technique was used. The sample was selected by using layered sample selection technique from 14 699 students who were attending Kocaeli University first grade education. Sample size is calculated as 375 students with confidence interval of 95%, probability of occurrence 50%, and alpha error of 5%. It is targeted to reach 400 students. The questionnaire, Body Perception Scale and Perception of Gender Scale were distributed to the students and asked to answered on their own. Results: The average age of the students who participated in the survey was 19,4±1,2 years. 50,2% of the students are women. 49,5% of the students have stayed in the dormitory. 27% of the students stated that they still use smoking and 5,8% use regular alcohol. 45,8% of the students who participated in the research stated that they consume three meals regularly every day and 46,5% stated that they did not make breakfast regularly. The average“healthy nutrition score”of the students participating in the research was 18,3 ± 4,7. Healthy nutrition score was found low in students who staying in the dormitory, staying alone, with their sibling or friends at home, determined the money allocated to nutrition is partly sufficient and inadequate and smoked.