Evaluating psychosocial risk and leadership among nurses in Türkiye: An application of the psychosocial health and safety at work model
Türkiye'de hemşireler arasında psikososyal risk ve liderliğin değerlendirilmesi: İş yerinde psikososyal sağlık ve güvenlik modelinin uygulaması
  1. Tez No: 913306
  2. Yazar: EYÜP ATABERK ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki özel hastanelerde çalışan hemşirelerin psikososyal risklerini değerlendirmeyi ve iş kaynakları ile iş taleplerinin liderlik algısı ve çalışan iyilik hali üzerindeki etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Özellikle, araştırma iş kaynakları ile liderlik algısı arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ayrıca, iş taleplerinin hemşirelerin genel iyilik halleri üzerindeki etkisini ve iş tatmini, iş yükü algısı, iş kaynaklarına erişim ve iş taleplerinin yerine getirilmesi ile ilgili deneyimlerini de araştırmaktadır. Aktif olarak çalışan toplam 212 hemşire bu çalışmaya katılmıştır. Çevrimiçi anket araçları kullanılarak, katılımcılardan yukarıda belirtilen değişkenleri ölçmeye yönelik sorulara yanıt vermeleri istenmiştir. Anket tamamlama süreci boyunca, katılımcılara veri tutarlılığını sağlamak amacıyla herhangi bir ara verilmemiştir. Veri toplama sürecinin ardından, farklı anket araçlarından gelen yanıtlar üzerinde faktör analizleri yapılmış ve değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmak için korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın bulguları, yöneticiler ile hemşireler arasındaki iletişimin artmasının, hemşirelerin mesleki deneyimlerinin birkaç kritik boyutu ile olumlu bir şekilde ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. İyileşen iletişim, hemşireler arasında genel iş tatmininin daha yüksek seviyelerde olmasına, iş kaynaklarına erişimin artmasına ve daha büyük bir iyilik hali hissetmelerine yardımcı olmaktadır. Yöneticilerle etkili iletişim aynı zamanda sosyal destek ve topluluğu da güçlendirmektedir. İş kaynaklarının hemşirelerin liderlik stillerine, özellikle Dengeleyici Liderlik algısına önemli ölçüde etki ettiği bulunmuş; bunun yanı sıra, algılanan yönetici saygısının da psikososyal risk algısını etkileyen anahtar bir faktör olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, Türkiye'deki sağlık ortamlarında psikososyal risk değerlendirmeye odaklanan gelecekteki araştırmalar için önem taşımaktadır. Ayrıca, liderlik tarzlarının hemşirelerin psikososyal risk algısına olan farklı etkisini anlamak, işyeri koşullarını iyileştirmeye ve hemşirelerin genel iyilik halini artırmaya yönelik hedefli müdahaleler geliştirmede bilgilendirici olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the psychosocial risks of nurses working in private hospitals in Türkiye and measure the impact of job resources and job demands on leadership perception and employee well-being. Specifically, the research explores the relationship between job resources and leadership perception, focusing on both Balancing and Authoritarian Leadership styles. Additionally, it examines the influence of job demands on nurses' overall well-being and their experiences related to job satisfaction, workload perception, access to job resources, and fulfillment of job demands. This study involved 212 nurses actively employed in private hospital settings in Türkiye. Using online survey instruments, participants were asked to respond to items designed to measure the aforementioned variables. Throughout the survey completion process, participants were not given any breaks to ensure data consistency. Following data collection, factor analyses were conducted on the responses from the different survey instruments, followed by correlation analyses to uncover relationships between variables. The findings of this research reveal that an enhanced level of communication between supervisors and nurses correlates positively with several critical dimensions of nurses' professional experience. Specifically, improved communication fosters higher levels of overall job satisfaction, increased access to job resources, and a greater sense of well-being among nurses. Additionally, job resources are found to significantly influence nurses' perceptions of leadership styles, particularly Balancing Leadership, while perceived respect from supervisors emerges as a key factor affecting psychosocial risk perception. These findings hold implications for future research endeavors focused on psychosocial risk assessment in healthcare settings in Türkiye. Furthermore, understanding the differential impact of leadership styles on nurses' perceptions of psychosocial risks can inform targeted interventions to improve workplace conditions and enhance nurses' overall well-being.