Eski Çağ'da Gümüşhane ve Bayburt
- Tez No: 51858
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPARSLAN CEYLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ESKİ ÇA?'DA GÜMÜŞHANE VE BAYBURT MEHMET ÖZMENLİ Danışman : Yrd.Doç.Dr. Alparslan CEYLAN 1996, Sayfa: 115. Jüri: Bu çalışma Bayburt ve Gümüşhane'nin tarih öncesi ve tarihi çağlarla ilgilidir. Erken Bizans dönemine kadar incelediğimiz bu bölge, coğrafi konumu itibariyle değişik toplumların korunma alanıdır. Biz bölgede hükmetmiş toplumların bu bölgeye olan etkilerini, siyasi yapılarım ve kültürel değerlerini inceledik. Kaynak tarama ve yüzey araştırma metoduyla Gümüşhane ve Bayburt'un Eski Tunç çağından beri bir yerleşim birimi olduğu ve burada Karaz kültününün varlığını gördük. Ayrıca bölge tarihi çağlarda Hayaşa ve Daya(e)ni siyasi şekilleri, Urartu yayılımı, Kimmer-îskit akınları, Med istilası, Pers egemenliği ve Pontos Krallığı ile Roma'ya bağlı bir yönetimin varlığını gördük.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thessis GÜMÜŞHANE AND BAYBURT İN PREHISTORIC PERIOD Mehmet ÖZMENLİ Supervisor : Assist Prof. Dr. Alparslan Ceylan 1996, Page: 115. Jury:. This study is about the history and prehistory ages of Gümüşhane and Bayburt. The region that we examined up to Early Byzantium Period is protictive area of different communities due to ist geographical position. We invertiqated the political formations, cultural values and the cantributions the communities that dominated the region. We carnied aut the source and surface research methods and found out that Gümüşhane and Bayburt have been lived in. It's found out that in its proper turn during the historical ages, Hayaşa and Dayaeni political Formations, Urartu migrations, Kimmer-iskit movements, Med invasi'on, Pers domination, Pontos Kingdom and Roman citizenship have reigned the region.