Böcek arızlı Uludağ göknar odunun kağıt hamuru ve kağıt üretimine uygunluğunun araştırılması
Investigation of the suitability of Uludag fir for insect damaged pulp and paper production
- Tez No: 518595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ODABAŞ SERİN, PROF. DR. AHMET TUTUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, sağlam ve böcek arızlı göknar (Abies nordmanniana subsp. bornmulleriana) odunlarından sodyum borhidrür (NaBH4) ilaveli alkali sülfit yöntemine göre kağıt hamuru ve deneme kağıtları üretilmiştir. NaBH4 oranının ve odun türünün hamur ve kağıtların fiziksel ve optik özellikler üzerineki etkisi incelenmiştir. Optimum pişirme koşullarını belirlemek için 4 adet pişirme yapılmıştır. Buna göre en uygun pişirme şartları %20 NaOH, %15 Na2SO3, 120 dak pişirme süresi ve 160 oC pişirme sıcaklığında elde edilmiştir. Sonuç olarak, ilave edilen NaBH4 oranına bağlı olarak elenmiş hamur veriminin, hamur viskozitesinin ve polimerizasyon derecesinin arttığı, kappa numarasının azaldığı tespit edilmiştir. %1,3 NaBH4 ilavesinde elenmiş verimde %12 ve kağıtların beyazlığında ise %10'luk bir artış sağlanmıştır. NaBH4 ilavesiyle kağıtların patlama indisi değerleri azalırken parlaklık değerleri yükselmiştir. Genel olarak böcek arızlı göknar odunundan elde edilen hamurların elenmiş verim, viskozite ve polimerizasyon derecesi değerleri daha düşük tespit edilirken; bu hamurlardan üretilen kağıtların kopma uzunluğu ve patlama indisi sonuçları yüksek, yırtılma indisi ve opaklık değerleri daha düşük belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
At this research, according to alkaline sulfite method with adding sodium borohydrate (NaBH4), pulp and papers were produced from non-damaged and insect-damaged uludağ fir (Abies nordmanniana subsp. bormulleriana). The effect of NaBH4 and wood type on physical and optical properties of pulp and papers was determined four cooking were done for determining optimum conditions. Accordingly, the best optimum cooking conditions were found as 20% NaOH, 15%Na2SO3, 120 minutes cookking time, and 160 oC cooking temperature. As a result, depending on added NaBH4 rate, it was determined in pulps that screened pulp yield, viscosity, and polymerisation degree were increased but kappa number was decreased. When 1.3% NaBH4 was added screened pulp yield and whiteness of paper were increased in order of 12% and 10%, respectively. With the addition of NaBH4 the brightness values of papers where increased whereas burst index values were decreased. Consuquently, it was concluded that screened pulp yield, viscosity, polymerisation degree of pulp produced from insect-damaged abies woods were lower than that of non-damaged wood. Howevere, breaking length and burst index values of papers produced from insect-damaged wood were high but tear index and opacity values were determined lower than control samples.