Üretim ve hizmet sektöründe çalışanlarda çalışma şartlarının psikolojik yapılanmaya etkisi
The impacton psychological structuring of working conditions ofworkers in production and service
- Tez No: 518615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSAK PARDO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada Üretim ve hizmet sektöründe çalışanlarda çalışma şartlarının psikolojik yapılanmalarının karşılaştırılması ve stresle başa çıkma tarzlarının sektörel olarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi İstanbul İlinde bulunan üretim ve hizmet sektöründe çalışanlardan, katılmaya gönüllü 260 bireyden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla demografik bilgi formu, psikolojik yapılarını ortaya koymak amacıyla Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve Stresle Başa Çıkma Tutum Ölçeği (SBTÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde veri setinin güvenirlik analizi için Cronbach Alfa, değişken dağılımlarının normal olup olmadığını incelemek için Kolmogorov-Smirnow, ölçeklerin alt düzeylerinin sektöre göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi için Mann-Whitney U testi ve üretim hizmet sektöründe çalışanların ölçeklerin alt düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının tespiti için Mann-Whitney U ve KruskalWallis H testi uygulanmıştır. Yapılan analizlerin sonucuna göre psikolojik yapılanmaların üretim ve hizmet sektöründe farklılık göstermediği fakat stresle başa çıkma tarzlarının sektörel olarak farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed at comparing psychological structuring of working conditions of workers in Production and service sector and at determining managing stress types in sectoral way. The sample of the study was formed by 260 volunteers working for production and service sector in Istanbul. Demographic information form and Short Symptom Inventory and Managing Stress Attitude Scale were used in order to collect data and to determine their psychological structure, respectively. During data analysis, Cronbach Alpha for reliability analysis of data set, KolmogorovSmirnow for viewing whether variable distribution was normal, Mann-Whitney U test for assessing whether sub-scales differed according to sector and Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests for assessing whether sub-scales differed according to demographic variables.were conducted According to analysis results, it was found that psychological structuring did not differ in production and service sector, but that managing stress types differed in sectoral way.