Turkish efl pre-service teachers' attitudes toward and reflections on digital game enhanced practice
Türk İngilizce öğretmen adaylarının dijital oyun destekli uygulamaya ilişkin tutumları ve yansımaları
  1. Tez No: 518616
  2. Yazar: ALİ CEYHUN MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda artan teknolojik gelişmelerle eğitim ortamlarına da girmeye başlayan sayısız teknolojik materyal bulunmaktadır. Bu materyallerden biri olan dijital oyunların birçok eğitim dalı gibi, dil öğreniminde de kullanımının geniş bir alana ve potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir. Yapılan çalışmalar hizmet öncesi öğretmenlerin oyunların potansiyelleri hakkında genellikle olumlu tutumları olduğunu, olumsuz tutuma sahip olanların ise daha önce herhangi bir uygulama örneğine rastlamadığından bu konu hakkında fikir yürütemediklerini göstermiştir. Bu konuda Sykes ve Reinhardt (2012) ikinci dil öğrenme alanı ve oyun tasarım prensipleri arasında benzerlikler olduğunu ve bunların amaç, etkileşim, dönüt, bağlam ve motivasyon olarak beş farklı başlık olduğunu ileri sürmektedir. Buradan yola çıkarak bu çalışma dijital oyunlara karşı tutumları doğrultusunda seçilen yüksek, orta ve düşük tutuma sahip hizmet öncesi ingilizce öğretmenlerine dijital oyun destekli yabancı dil öğretimi uygulamalarının tanıtılmasını ve uygulama sonrası tecrübeleri hakkında yansımalarının alınmasını amaçlanmaktadır. Ayrıca katılımcıların uygulanan dijital oyun destekli dil öğretimi süreci ve yapılan aktiviteler konusunda olumlu ve olumsuz anlayışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Buna ek olarak, katılımcıların dijital oyun destekli yabancı dil öğretimi uygulamalarını sınıflarında kullanma konusundaki niyetlerinin değerlendirilmesi bu çalışmanın amaçlarını oluşturur.
Özet (Çeviri)
Educational technologies have started to be integrated in educational activities in an increasing rate with recent technological advancements. Digital games, being one of these materials, are thought to be effective in langauge learning and teaching field as much as they are in other educational fields. Previous research has shown that pre-service teachers generally have positive attitudes towards digital games, and the ones who have negative attitudes cannot think of any use since they have not encountered any specific example of application. In this respect, Sykes and Reinhardt (2012) claimed five possible key elements in line with game elements and second language learning, which are goals, interaction, feedback, context and motivation. Starting from this point of view, this study aims; first, familiarizing Turkish Pre-service EFL Teachers who were selected based on their attitudes on digital games as high, medium and low attitude with digital game enhanced language learning activities and collect their reflections for the digital game enhanced language learning application they experienced. Also their insights for positive and negative aspects of these activities were also aimed to be studied. In addition, this study also aims investigating participants' intentions for using digital game enhanced language learning activities in their future teaching practices.