İslam hukukunda intihar eylemleri
Suicide attacks in Islamic law
- Tez No: 518621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MUHAMMET PEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
'İslam Hukukunda İntihar Eylemleri' başlıklı tez çalışmasında kişinin cihad etmek gayesiyle kendi hayatına son vermesi ve saldırı esnasında yakınlarında bulunanları kendisi ile birlikte öldürmesinin İslam Hukukundaki yeri incelenmiş, bu konuda ortaya konan görüşler ve delilleri ele alınarak tarafların konuya yaklaşımları ve ortaya koydukları yöntemler işlenmiştir. Çalışmada ilk olarak, intihar eylemleri psikolojik, sosyolojik ve siyasi açıdan ele alınarak araştırma konusu olan problemin doğru tespit edilmesi amaçlanmıştır. İkinci aşamada eylemler hakkında ortaya konan görüşler ve dayandırıldıkları deliller ele alınarak varsayılan meşruiyet zemini değerlendirilmiştir. Son olarak intihar saldırılarının İslam Hukuku bağlamında değerlendirilmesi yapılmıştır. İntihar eylemlerinin bazı durumlarda terör eylemlerine dönüşmesi ve saldırılarda birçok masum sivilin ölmesi ister istemez İslam ve terör kavramlarını zihinlerde yaklaştırmakta, bu da İslam hakkında bir önyargı oluşturmaktadır. Bu sebepten intihar saldırılarının meşruiyeti meselesinin şer'î açıdan netliğe kavuşturulması gerekmektedir. Çalışmada bu hususa katkı yapmak hedeflenmiştir. İntihar saldırıları hakkında sağlıklı bir hükme varabilmek için eylemler, gerekçeleri, kullanılan yöntemler, olası sonuçları ile birlikte değerlendirilmeli, gerçekleştiği zaman ve zamanın getirdiği konjonktürel değişiklikler dikkate alınmalıdır. Konuyu şer'î açıdan değerlendirirken ortaya konan delillerin sıhhati kadar var olan delillerin bağlamından koparılmadan doğru yorumlanması, İslam Savaş Hukuku prensipleri çerçevesinde ele alınması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler İntihar eylemleri, intihar saldırıları, cihad, intihar, İslam Hukuku, İslam Savaş Hukuku, terör
Özet (Çeviri)
In the thesis study entitled“Suicide attacks in Islamic Law”is analyzed the meaning of actions one who ends his own life with the aim of jihad and kills (murder) the people around him during the attack in Islamic laws, dealing with views and evidences which come up with this matter aproaches and methods of specific sides are examined. In this study firstly it is aimed to determine the problem of study truly by handling suicide attacks psychologically, sociologically and politically. In the second stage, the assumed legitimacy ground is evaluated by discussing revealed views and evidences they are based on about actions(attacks). Finally, suicide attacks have been evaluated in the context of Islamic law. Suicides turning into terrorist attacks in some cases and many civillian deaths in these attacks make terror and Islam to be understood as related terms in minds, and this creates prejudice about Islam. Therefore, legitimacy of suicide attacks must be explained and clarified according to Islamic law. It is aimed to contribute to this question-clarification in this study. To make a healthy judgement about suicide attacks, actions(attacks), reasons, the methods used must be evaluated with possible implications, the conjectural variations by the time and time when it takes place must be considered. While we are evaluating the Islamic legislative orientations, we should not only be looking at the validity of evidences but also the casuality of the evidences should be interpreted within the regards of Islamic war laws.Key Words Suicide attacks, jihad, suicide, Islamic Law, Islamic War Law, terror