Integrating clinical psychology to motivation in work life: Development and validation of rational emotive self determination scale for workers
Klinik psikolojiyi çalışma hayatında motivasyona entegre etmek: Çalışanlar için rasyonel duygucu Öz Kararlılık Ölçeği'nin geliştirilmesi ve geçerlilik ve güvenirlilik çalışması (RDÖK-Ç)
  1. Tez No: 518624
  2. Yazar: MURAT ARTIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR TINAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma klinik psikolojinin iş hayatında kullanılmasına yönelik olarak bir ölçek geliştirme çalışmasıdır. Sözkonusu ölçek Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi (RDDT) ve Öz Kararlılık (Belilenim) Kuramlarının(ÖKK) varsayımları temellerinde oluşturulmuştur. Ölçek üç temel psikolojik ihtiyaç (özerklik, yeterlilik, aidiyet ihtiyaçları) kapsamında irrasyonel (akılcı olmayan) inanışları ölçmektedir. Bu iki kuramın bileşkesindeki fikir insan bilişlerini farklı bir açıdan açıklamaktadır: insanların temel psikolojik ihtiyaçları konusunda çalışma hayatlarında kendilerinin motivasyonlarını engelleyen sağlıksız düşünce tarzları, irrasyonel inanışlar ve temel psikolojik psikolojik ihtiyaçlarla aynı boyutta değerlendirilmektedir. Ölçek iş yerlerlinde özerklik, yeterlililik ve aidiyet ihtiyaçları konusunda irrasyonel inanışları ölçmek için kullanılabilir. Çalışanların görevlerini icra ederken ve mesleklerini uygularken onların motive olmalarına mani olan bilişsel faktörler nelerdir? Bu ölçme aracı bu soruya kısmi olarak cevap vermektedir. Çalışanlar için Rasyonel Duygucu Öz Kararlılık Ölçeği (RDÖK-Ç) geliştirme araştırması sonuçları olumlu çıkmıştır. 16 maddelik RDÖK-Ç ölçeğinin psikometrik değerleri 7 aşamada test edilmiştir; bu aşamalarda faktör yapısı analizleri açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizleri, test tekrar test analizleri, yapı (kriter) geçerliliği gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 607 katılımcı gönüllü olarak İstanbul ve Ankara illerinden katılmıştır. Analizler kuramsal beklentileri doğrulamış ve olumlu sonuçlar vermiştir. RDÖK-Ç'nin geliştirilmesine yönelik bu araştımanın sonuçlarına göre ölçeğin güvenilir ve geçerli bir ölçek olduğu söylenebilir. Sonuçlar uygulamalar ve çalışma hayatında motivasyon ve psikolojik iyi oluş haline etkiler açısından yorumlanmıştır. Böylece RDDT ve ÖKK prensiplerinin birlikte ele alınması mümkün görünmektedir. Ancak gelecek çalışmalarda bu yöndeki niceliksel ve niteliksel araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study is a scale development study for the use of clinical psychology in business life. The scale established on assumptions of Rational Emotive Behavior Theory (REBT) and Self Determination Theory (SDT). The scale measures irrational beliefs on three basic psychological needs (autonomy, competence, relatedness) of individuals. The idea of the combination explains human cognition in a different perspective: irrational beliefs and basic psychological needs has been evaluated in same track in order to collect data about how people unhealthy thinking styles on the psychological needs interfere their work motivation. The scale can be used in work places to measure irrational beliefs of their autonomy, competence and relatedness needs. Basic psychological needs are important concepts on human motivation, especially in work environment. What are the cognitive factors prevent workers being motivated toward their tasks and jobs? The measure partly answers the question. Outcomes of development of Rational Emotive Self Determination Scale for Workers (RESD-W) study provided promising results. The psychometric properties of the 16-item RESD-W were examined through 7 phases with assesing the factor structure of the RESD-A with explonatory factor analysis and confirmatory factor analysis, the reliability of the scale, test retest analysis, and construct validity. 607 participants were recruited from city of Istanbul and Ankara for this research. Analyses confirmed that theoretical expectations and yielded positive outcomes. According to outcomes RESD-W is a reliable and valid scale. The results were discussed with regard to practice, arguing that an examination of work life motivational and well-being problems through the integrated lens theoretical principles of REBT and SDT may provide an integrative perspective.