Mesleki prestij ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide kolektif şükranın aracılık etkisi
Collective gratitude as a mediator of relationships between occupational prestige and turnover intention
- Tez No: 518632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE KOÇOĞLU SAZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasının literatür bölümünde; mesleki prestij, kolektif şükran ve işten ayrılma niyeti kavramlarının tanımı, etkileyen unsurları ve sonuçları ele alınmıştır. Bu çalışmada, mesleki prestijin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde kolektif şükranın aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul da ulaşım sektöründe çalışan üç ayrı meslek grubundan 527 çalışan oluşturmaktadır. Katılımcıların 214'ü taksi şöförü, 251'i otobüs şöförü ve 62'si gemi kaptanıdır. Araştırma kapsamında, katılımcıların demografik özellikleri, mesleki prestij, kolektif şükran ve işten ayrılma niyeti değişkenlerine ait faktör ve güvenilirlik analizleri, değişkenlere ilişkin ortalama değerler ve değişkenler arası aracılık analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, mesleki prestijin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde kolektif şükranın kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda, üç meslek grubu için ayrıca aracılık analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, taksi şoförleri ve gemi kaptanlarına yapılan analiz sonucuna göre mesleki prestijin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde kolektif şükranın aracılık rolü olmadığı görülmüştür. Buna karşın, otobüs şoförlerine yönelik yapılan analiz sonucunda ise mesleki prestijin işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde kolektif şükranın kısmi aracılık rolüne sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca bu çalışmada yöneticilere, insan kaynakları uygulayıcılarına ve araştırmacılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the literature section of this thesis study, definitions of occupational prestige, collective gratitude and turnover intention concepts, factors effecting those terms and results of those terms were discussed. In this study, the mediating role of collective gratitude on the effects of occupational prestige and turnover intention was investigated. The sample of this study consists of 527 employees who work in different occupational groups in İstanbul transportation sector. 214 of the participants are taxi drivers, 251 of the participants are bus drivers and 62 of the participants are ship captains. In the scope of research, demographic features of participants, factor and reliability analysis, descriptive statistics of variables and mediation analysis between variables were made. According to the research results, it was determined that collective gratitude has a partially mediating role on the effects of occupational prestige and turnover intention. At the same time, mediation analysis were carried out for three occupational groups. In this direction, according to analysis of taxi drivers and ship captains, collective gratitude does not have mediating role on the effects of occupational prestige and turnover intention. In spite of this, as a result of the analysis of the bus drivers, collective gratitude has a partially mediating role on the effects of occupational prestige and turnover intention. Also in this study, various suggestion were presented for executives, human resources manager and researchers.