Öyküleri ve öykücü yönüyle Ali Ayçil
Ali Ayçil with stories and short story writer identity
- Tez No: 518681
 - Danışmanlar: DR. ÜRÜN ŞEN SÖNMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türk edebiyatının yeni nesil hikâyecileri arasında dikkat çeken isimlerden biri Ali Ayçil'dir. Günümüz Türk Edebiyatı'nda öykücülük alanındaki eserlerin azaldığı bir dönemde Ali Ayçil'in Sur Kenti Hikayeleri adlı eseri, çalışmanın temel konusu olarak ele alınmıştır. Ali Ayçil'in seçilmesinde Türk hikâyeciliğine yeni bir soluk getirdiği düşüncesi etkili olmuştur. Tez; Ayçil'in hayatını, edebiyat alanındaki çalışmalarını ve özel olarak Sur Kenti Hikayeleri adlı eserindeki hikâyelerin tahlilini içermektedir. Çalışmada, bahsi geçen eserde bulunan 21 hikâyenin materyal ve teknik unsurlar açısından incelenmesi ve yorumlanması hedeflenmiştir. Bu hikâyelerin incelenmesi sonucunda Ali Ayçil'in edebi anlayışına yönelik değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ali Ayçil is a figure that stands out as one of the new generation short story writers in Turkish Literature. In a period when the number of works is in decline in Turkish Literature in short story, Ali Ayçil's work, Sur Kenti Hikayeleri is the main subject of this study. Ali Ayçil was selected because of the opinion that he has given a new impulse to short story writing in Turkey. This thesis contains an analysis of Ayçil's life, his literary work and the short stories in his work Sur Kenti Hikayeleri. The aim of this study is to examine and interpret the 21 short stories in the aforementioned work in terms of material and technical elements. As a result of the analysis of these short stories, an assessment of Ali Ayçil's literary approach was made.