Das bankensystem in der türkei und seine besondere ausformung in istanbul
Türkiye'de bankacılık sistemi ve bankaların İstanbul'da dağılımı
- Tez No: 812001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRİSTİAN STAUDACHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Almanca
- Üniversite: Wirtschaftsuniversität Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (Almanca) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Konum coğrafyası, ekonomik alanla, yani mekansal yönetim süreçleriyle ilgili sorularla ilgilenir. Aynı zamanda, bir şirket için yer seçimi aynı zamanda bir yönetim kararını temsil ettiğinden, saf ekonomi alanlarıyla da ilgilenir. Yani üç bilim alanı, ekonomik coğrafya, mekansal planlama ve işletme yönetimi arasında bir bağlantı var. Bu çalışma ağırlıklı olarak ekonomik coğrafya alanı veya öncelikle İstanbul lokasyonu ile ilgilenecektir. İstanbul yüzyıllardır önemli bir ekonomik konum olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Üç büyük imparatorluğun (Osmanlı İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu) eski başkenti, küreselleşme çağında giderek daha fazla yatırımcı çekiyor. İstanbul'un konumu için sadece Türk toplumunun tüketme istekliliği ve nüfus yoğunluğu değil, aynı zamanda Türk ekonomisinin eski BDT ülkelerine, Balkanlar ve Ortadoğu'ya yakınlığı da belirleyici faktörlerdir. Özellikle bankacılık sektörü için şube ağları için en uygun yer sorunu birinci önceliğe sahiptir. 2007 yılı sonunda Türkiye'deki banka şube sayısı 7.568'dir ve toplam 166.822 çalışanı vardır. Şubelerin %30'u sadece İstanbul'da olup, toplam 2.264 şubesi bulunmaktadır. Bu diploma tezi sırasında, bankalarla ilgili olarak İstanbul'daki iş yeri ile ilgileniyorum.
Özet (Çeviri)
Location geography deals with questions relating to the economic area, i.e. with processes of spatial management. At the same time, it also deals with areas of pure economics, since the choice of location for a company also represents a management decision. So there is a link between three fields of science, economic geography, spatial planning and business administration. This work will mainly deal with the area of economic geography, or primarily with the location Istanbul. Istanbul has been and still is an important economic location for centuries. The former capital of three great empires (Ottoman Empire, Byzantine Empire, Eastern Roman Empire) attracts more and more investors in the age of globalization. Not only the willingness to consume of the Turkish society and the population density are the decisive factors for the location Istanbul, but also the proximity of the Turkish economy to the former CIS states, to the Balkans and the Middle East. For the banking industry in particular, the problem of the optimal location for their branch network has top priority. The number of bank branches in Turkey at the end of 2007 is 7,568 branches with a total of 166,822 employees. 30% of the branches are located in Istanbul alone, with a total of 2,264 branches. In the course of this diploma thesis, I am dealing with the business location Istanbul with regard to the banks.