Faaliyet esasına dayalı maliyetleme (teori ve uygulama)
- Tez No: 51870
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. SUPHİ ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ FAALİYET ESASINA DA YALI MALİYETLEME TEORİ ve UYGULAMA Murat AKIN Danışman : Yrd.Doç.Dr. M.Suphi ORHAN 1996 Sayfa: 83 Jüri Yrd.Doç.Dr. M.Suphi ORHAN Son on yılda ABD'de maliyet muhasebesi alanında en çok tartışılan konulardan biri olan Faaliyet Esasına Dayalı Maliyetleme Sistemi, son bir kaç yıl içinde Avrupa'da da büyük bir ilgi görmeye başlamıştır. Ülkemiz açısından oldukça yeni olan bu sistemin amacı birim maliyetlerini daha sağlıklı hesaplanmasıdır. Ekonomik ve teknolojik alanlardaki hızlı gelişmeler, imalat teknolojisinde de yeni üretim sistemlerinin gelişmesine yol açmıştır. Geleneksel maliyetleme tekniklerinin yeni üretim sistemlerine uyum sağlamadığı ve yetersiz kaldığı tartışılmaktadır. Bu çalışmada teknolojik gelişmelerin işletmeler üzerindeki etkileri açıklanarak Faaliyet Esasına Dayalı Maliyetleme Sisteminin teorik esasları üzerinde durulmuş, uygulama birimi olarak seçilen matbaacılık sanayinde, sistemin mamul maliyetlerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis ACTIVITY BASED COSTING THEORY and APPLY Murat AKIN Supervisor : Assoc.Prof..Dr. M. Suphi ORHAN 1996, Page: 83 Jury Assoc.Prof.Dr. M. Suphi ORHAN One of the most discussing matter, Activity-Based Costing (ABC) has been discussed in cost accounting for the last decade in the USA. It has been interested in Europe for the last few years. The system is really new for our country its aim is to accumulate the unit cost in more healthy. The fast developments in economy and tecnology have been led to new production systems in manufacture technique. There has been arguing that tradiational costing techniques are inadequate for the new production techniques. In this study, there have been explained the effects of the technological developments on businesses. Also, there have been studied the theoretical principles of the ABC. After we have chose a printing office for the apply, there has been searched the effects on the finished goods costing in printing industry according to the system.