Çimento sanayiinde mamül maliyetlerine etki eden faktörler(Kamu ve özel sektör karşılaştırması)
  1. Tez No: 51869
  2. Yazar: NURULLAH KAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. SUPHİ ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Çimento Sanayiinde Mamul Maliyetlerine Etki Eden Faktörler - Kamu ve Özel Sektör Karşılaştırması- Nurullah KAYA Tez Danışmanı: Yrd. Doç Dr. M. Suphi ORHAN Jüri: Küresel rekabetin hedeflendiği çağımızda, ekonomik gelişmeye paralel olarak işletmelerin çalışma alanları, dolayısı ile işletme yönetimince alınacak kararların etki alanları büyümüştür. işletmelerin mevcut teknolojilerini değiştirmeden daha düşük maliyetle, daha kaliteli mamul üretebilmeleri, çok iyi işletme yönetimini gerektirmektedir. Bu ise, finansal kontrol, varlık kontrolü ve geleceğin planlanması açısından gerekli maliyet bilgilerinin zamanında elde edilmesine bağlı olacaktır. Bu da işletmelerin iyi "bir maliyet muhasebesi organizasyonuna ve maliyetle ilgili bilgilerin, özellikle yönetim açısından kontrol, planlama ve karar aracı olarak kullanılmasını gerektirmektedir. Ülkemiz açısından özelleştirmenin gerekliliğinin tartışıldığı bir ortamda bu çalışma ile, aynı teknolojiyi kullanan çimento sanayiinde mamul maliyetlerini etkileyen faktörlerin özel ve kamu sektörü olarak karşılaştırılması ve analizi yapılarak, konu ile ilgilenenlere önemli bir ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis Factors Affecting for Accumulation of the Cost of Goods in Cement Industry - A Comparison in Public and Private Sectors- Nurullah KAYA Supervision Associate Prof. Dr. M. Suphi ORHAN Jury: Since competition is aimed all over the world in our age, as a parallel of economic development, the working areas of businesses and then effective areas of businesses management have been grown. Without changing the exist technology, it requires very effective management of business for production in less cost and more quality. However, that needs to get financial control, assets control and timely cost information according to the future planning. But that needs to have an effective cost accounting organization and information about costing, as a measurement of control, plan, and making decision, espacially according to the management. For Turkey's privatization atmosphere with this study we have tried to show the difference in costing. It has been tried to compare and analize the factors which affect to the good costing in private and public cement industries with the same technolgy.