Oyun temelli bilişsel gelişimi destekleme sınıf rehberliği programının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin zeka düzeylerine etkisi
The effect of game based cognitive development support classroom guidance programme on intelligence of fourth grade primary school students
  1. Tez No: 518702
  2. Yazar: MEHTAP SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı, araştırma kapsamında hazırlanan Oyun Temelli Bilişsel Gelişimi Destekleme Sınıf Rehberliği Programı'nın ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin zeka düzeylerine etkisini incelemektir. Bu çalışmada denk olmayan kontrol gruplu öntest-sontest yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında Mersin ili Mezitli ilçesine bağlı bir ilkokula devam eden 4. sınıf öğrencilerinden seçkisiz olarak seçilmiş 2 şube (1. şube-deney grubu 29 öğrenci, 2. şube-kontrol grubu 29 öğrenci) oluşturmaktadır. Öğrencilerin zeka düzeylerini belirlemek amacıyla Wechsler tarafından 1949 yılında geliştirilen ve 1974 yılında gözden geçirilen, 1995 yılında Savaşır ve Şahin tarafından Türkçe uyarlama çalışması yapılan Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği- gözden geçirilmiş formu kullanılmıştır. Oyun Temelli Bilişsel Gelişimi Destekleme Sınıf Rehberliği Programına katılan öğrencilerle, bu programa katılmayan öğrencilerin deneysel işlem öncesi ve sonrası WISC-R zeka ölçeği sözel zeka bölümü alt testleri (genel bilgi, benzerlikler, aritmetik, sözcük dağarcığı, yargılama), performans zeka bölümü alt testleri (resim tamamlama, resim düzenleme, küplerle desen, parça birleştirme, şifre), sözel zeka bölümü, performans zeka bölümü ve genel zeka bölümü puanlarındaki değişimlerin birbirlerinden anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi için karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Oyun Temelli Bilişsel Gelişimi Destekleme Sınıf Rehberliği Programına katılan öğrencilerle programa katılmayan öğrenciler arasında deneysel işlem öncesi ve sonrası WISC-R zeka ölçeği genel bilgi, benzerlikler, aritmetik, yargılama, resim tamamlama, resim düzenleme, küplerle desen, parça birleştirme, şifre alt testleri ve performans zeka bölümü puan değişimi anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Oyun Temelli Bilişsel Gelişimi Destekleme Sınıf Rehberliği Programına katılan öğrencilerin işlem öncesi ve sonrası WISC-R zeka ölçeği sözcük dağarcığı alt testi, sözel zeka bölümü ve genel zeka bölümü puan değişimi, programa katılmayan öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha yüksektir. Sonuç olarak, Oyun Temelli Bilişsel Gelişimi Destekleme Sınıf Rehberliği Programı'nın ilkokul 4.sınıf öğrencilerin zeka düzeyleri üzerinde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is toexamine the effect of Game Based Supporting Cognitive Development Classroom Guidance Program on intelligence level of 4th grade primary school students. Game Based Supporting Cognitive Development Classroom Guidance Program prepared for this research. Experimental field study is used to examine the effect of Game Based Supporting Cognitive Development Classroom Guidance Program on intelligence. This study was a pretest-posttest semi-experimental design with unequal control group. The study group consists of totally 58 4th grade students(29 experimental group students and 29 control group students) randomly selected from a Primary School in Mezitli/Mersin at 2016-2017 academic year. Wechsler Intelligence Scale for Children-Revised form was developed by Wechsler in 1949, revised in 1974 and adapted to Turkish by Savaşır and Şahin in 1995 is used to determine intelligence level of students. Two way ANOVA was used in order to compare the WISC-R intelligence scale's verbal intelligence subscale scores (information, similarities, arithmetic, vocabulary, comprehension), performance intelligence subscale scores (picture completion, picture arrangement, block design, object asssembly, coding), verbal part of intelligence scores, performance part of intelligence scores and general intelligence scores of experimental and control group students. According to the results, no significant difference was observed between pre and post test scores of information, similarities, arithmetic, comprehension, picture completion, picture arrangement, block design, object asssembly, coding subscale of WISC-R and performance part of WISC-R. A significant difference was observed on the pre and post test WISC-R vocabulary subscale, verbal part of intelligence scores and general intelligence scores of control and experimental groups. Students who attend the Game Based Supporting Cognitive Development Classroom Guidance Program have higher vocabulary subscale scores, verbal part of intelligence scores and general intelligence scores than those who do not attend the program. As a result, it can be said that the Game Based Supporting Cognitive Development Classroom Guidance Program is effective on the intelligence levels of the 4th grade primary school students.