İzmir ili 112 ambulans servisi çalışanlarının Sahada Crush (Ezilme) Sendromu tedavisi hakkında bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluating İzmir ambulance system staff about their level of knowledge for the treatment of Crush Syndrome in the field
- Tez No: 518706
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Public Administration, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmada afetlerde saha yönetiminde görev alacak olan İzmir 112 Ambulans Servisi çalışanlarının sahada crush (ezilme) sendromunun tedavisi hakkındaki bilgi düzeylerini ve başta eğitim olmak üzere bununla ilişkili etmenleri ortaya koymaktır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya toplam 310 kişi katılmıştır. Araştırmacı tarafından anket formu geliştirilerek veriler toplanmıştır. Araştırma uygulaması olarak 20.10.2017-20.12.2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Veriler SPSS 24.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Sürekli değişkenler aritmetik ortalama ± standart sapma, medyan (minimum ve maksimum değerler) ve kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak ifade edilmiştir. Bağımsız grup farklılıkların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan 310 kişinin %61,9' u kadındır. Çalışanların crush sendromu tedavisi ile ilgili bilgi düzeyi ile crush sendromu ile ilgili eğitim alma durumları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Çalışanların mesleği, crush bilgisinin yeterli olduğunu düşünmeleri de bilgi düzeyiyle ilişkisi gösterilmiş olmasına karşın, çalıştıkları birim ile ilgili anlamlı bir ilişki göstermediği belirlenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre, İzmir ili 112 Ambulans Servisi çalışanlarının sahada crush sendromu tedavisi hakkında bilgi düzeyleri yeterli bulunmakla birlikte yaş, meslek, öğrenim durumu, görev süresi, meslek yaşamlarında bu olguyla karşılaşma durumu, bilgisinin yeterli olduğunu düşünme ve eğitim alma durumlarına bağlı anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Çalışanların mesleğinin, crush olgusuyla karşılaşma ve bunu deneyimleme durumlarının bilgi düzeyi üzerine etkili olduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda farklı travma senaryoları oluşturularak personelin öğrendiği bilgileri uygulayabilme imkanı yaratılmalıdır. Tüm çalışanlar hizmet içi eğitimlerle desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
İzmir 112 Ambulance Service which will take part in field management in disasters in the research is to reveal the level of knowledge about the treatment of field crush syndrome and its related factors especially education. The general screening model was used in this study. A total of 310 people participated in the research. A questionnaire was developed by the researcher and data were collected. The dates of 20.10.2017-20.12.2017 have been determined as research applications in the province of Izmir. Data were analyzed with the SPSS 24.0 package program. Continuous variables are expressed as mean ± standard deviation, median (minimum and maximum values), and categorical variables as number and percentage. Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis ANOVA were used to compare independent group differences.Chi-square analysis was used to compare categorical variables. 61, 9% of the 310 people who participated in the survey were females. There is a positive correlation between the level of knowledge about the treatment of crush syndrome and the educational status of crush syndrome. It has been determined that although the employees' profession and crush knowledge are sufficient, they are also related to the level of knowledge, but they do not show a meaningful relationship with the unit they are working with. According to the results of the research, the level of knowledge about the treatment of field crush syndrome in 112 Ambulance Service staff of the province of İzmir is sufficient and there are significant differences according to their age, occupation, education status, duty period, encounter situation, knowledge and education. It has been determined that the occupation of the employees is influential on the level of knowledge of encountering crush events and experiencing them. In this context, it is necessary to create different trauma scenarios and to be able to apply the information that the staff learns. All employees should be supported with in-service training.