Vergi farkındalığı ve vergi bilincinin vergiye gönüllü uyum üzerindeki etkisi (Gaziantep Üniversitesi öğrencileri özelinde değerlendirme)
The effect of tax awareness and tax consciousness on tax compliance (An evaulation on Gaziantep University students)
- Tez No: 518729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Verginin devletin en önemli gelir kaynağı olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bu kaynağın genel geçerliliği, devamlılığı ve toplum hizmetinde doğru bir şekilde kullanılması, vatandaşın vergiye karşı tutum ve davranışıyla doğru orantılıdır. Mükellefin vergisini ilgili olduğu dönemdeki yasalarda belirtildiği şekilde, zamanında ve tam olarak beyan edip ödemesi, vergiye karşı olan gönüllü uyumunu göstermektedir. Toplumun vergiye karşı uyumlu davranışının altında vergi bilinci ve ona etki eden vergi farkındalığı yer almaktadır. Diğer bir ifade ile toplumun vergisel farkındalığı, vergiye uyumunu, vergiyi kabul ederek içselleştirmesini etkileyen temel unsurlardır. Bu çalışma ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en önemli ticaret ve sanayi şehri olan Gaziantep ilinde ve Gaziantep Üniversitesi özelinde, üniversite öğrencilerinin vergiye ilişkin farkındalıkları ile tutum ve davranışları ölçülmeye çalışılarak, vergi okur-yazarlığının bu bağlamdaki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda, yurt içi ve yurt dışı litaratürden faydalanılarak ampirik bir çalıĢma yapılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı ortamında, Independent T-Testi, One Way Anova, Frenkans, Faktör, Korelasyon ile Regresyon analiz edilerek yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is indisputable that tax is the most important source of revenue for the state. The acceptance of this source, its continuity and its correct use in community service is directly proportional to the attitude and behavior of the citizen towards the taxation. As stated in the legislation of the time when the taxpayer's tax is concerned, timely and complete declaration and payment show the harmony against the tax. Under the harmonious behavior of the society towards taxation, tax awareness and tax awareness affecting it are taking place. In other words, the awareness of the taxation of the society and the basic factors affecting the internalization by accepting the taxation are the main factors affecting the internalization of the taxation. The study aims to measure the attitudes and behaviors of the university students about the taxation and the attitudes and behaviors of Gaziantep University in Gaziantep, which is the most important trade and industry city of Southeastern Anatolia Region, the effect of tax literacy in this context has been tried to be determined. In this direction, an empirical study has been carried out by utilizing domestic and foreign liturgy. The obtained data were analyzed and analyzed in the SPSS program environment with Independent T-Test, One Way Anova, Frequency, Factor, Correlation and Regression analysis.