Muhasebe meslek mensuplarının vergi bilinci ve farkındalığı
Tax consciousness and awareness of professional accountants
- Tez No: 718696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Vergi kamusal hizmetlerin finansmanı için devletlerin en önemli gelir kaynaklarındandır. Bireylerin varlıklarında azalmalara neden olan vergi, devlet ile vatandaşlar arasında anlaşmazlıklara sebep olmaktadır. Bu anlaşmazlıkların en önemli sebepleri bireylerin vergi bilinçlerinin yeterli düzeyde olmaması ve devletlerin vergi uygulamalarında etkinliği gölgeyen hatalı uygulamalarıdır. Vergilerin optimum düzeyde toplanması ülkelerin ekonomik, sosyal, teknik ve birçok açıdan gelişmesine katkı sağlamaktadır. Vergi gelirlerinin optimum seviyede toplanabilmesi ancak toplumda vergi bilincinin yerleşmesi ile sağlanabilecektir. Devlet ile vergi mükellefleri arasında köprü konumunda olan muhasebe meslek mensupları vergi sisteminin etkinliği açısından büyük role sahiptirler. Mükelleflerin vergi bilincine etki eden, verginin tarhından tahsiline her aşamada bulunan muhasebe meslek mensuplarının vergi bilincine sahip olması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada; verginin tanımı, vergi bilinci, vergi bilincini etkileyen faktörler, muhasebe bilimi, muhasebe meslek mensuplarının görev ve yetkileri irdelenmiştir. Muhasebe meslek mensuplarıyla mülakat çalışması yapılarak muhasebe meslek mensuplarının vergi bilinçlerinin ölçülmesi, vergiye bakış açıları, vergi uygulamalarında karşılaştıkları sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerileri tespit edilmeye çalışılmış, vergi mevzuatını düzenleyenlere ışık tutmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tax is one of the most important sources of income for the financing of public services. The tax causes conflicts between the state and citizens due to decreases in the assests of individuals. The primary reason for these disagreements are the insufficient level of tax awareness of individuals and the wrong implementation of states that overshadow their effectiveness in tax practices. Optimum collection of taxes contributes many aspects of development countries such as economical, social, technical. The optimal consolidation of tax revenues can only be achieved by establishing tax awareness in society. Accounting professionals are bridges between the state and tax-payers. Thus, they have a major role in terms of the effectiveness of the tax system. It is of great importance that the accounting professionals, who affect the tax awareness of the taxpayers at every stage of the tax collection, have tax awareness. In this study; definition of tax, tax awareness, factors affecting tax awareness, accounting science, duties and authorities of accountants are examined. By conducting interviews with accounting professionals, it is aimed to measure the tax awareness of the accounting professionals, their perspectives on tax, the problems they encounter in tax applications and the solutions for them. Thus it is hoped that it will help tax regulators.