Yükseköğretimde vergi eğitiminin vergi bilinci ve vergi farkındalığına etkisi: Balıkesir Üniversitesi örneği
Impact of tax education in higher education on tax consciousness and tax awareness: The case of Balikesi̇r university
  1. Tez No: 900951
  2. Yazar: ÖZGE BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde vergiler, kamu hizmetlerinin finansmanında temel gelir kaynağı olarak kabul edilmektedir. Vergiler, geçmişten günümüze kadar gelen süreçte devlet ve bireyler arasında anlaşmazlıklara sebep olmaktadır. Bu anlaşmazlıkların çözüme kavuşabilmesi için öncelikle bireylerde vergi bilinci ve vergi farkındalığının oluşturulması gerekmektedir. Bireylerin vergiye karşı olan tutum ve davranışları, yükümlü oldukları vergileri tam ve zamanında ödemelerini etkilemektedir. Bu bağlamda bireylerde vergi bilincinin ve vergi farkındalığının oluşması için vergi hakkında bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada, Balıkesir Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerin vergi bilinçlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, araştırma katılımcıların vergi konusunda bilgilenmelerini sağlayacak herhangi bir vergi eğitimi almalarının vergiye karşı tutumlarını ve vergi bilinçlerini nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonuçlarında, öğrencilerin demografik özelliklerine göre vergiye karşı tutum ve davranışlarında farklılıklar görülmektedir. Ayrıca, vergi dersi alan öğrencilerin vergi bilinci ve vergi farkındalıklarının vergi dersi almayan öğrencilere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, taxes are considered as the main source of income in financing public services. Taxes have caused disagreements between the state and individuals from the past to the present. In order to resolve these disagreements, individuals must first develop tax awareness and tax consciousness. Individuals' attitudes and behaviors towards taxes affect their ability to pay the taxes they are liable for in full and on time. In this context, individuals need to be informed about taxes in order to develop tax awareness and tax consciousness. This study aims to determine the factors affecting the tax consciousness of students studying at Balıkesir University. In addition, the research reveals how receiving any tax education that will inform the participants about taxes affects their attitudes and tax consciousness. The research results Show differences in students' attitudes and behaviors towards taxes according to their demographic characteristics. In addition, it was determined that tax awareness and tax consciousness of students who have tax courses are higher than those who do not take tax courses.