Kedi ve köpeklerde ıntramedullar pın uygulamalarında karşılaşılan komplikasyonların radyolojik olarak değerlendirilmesi
Radiological evaluation of intramedullary pinning application complications in dogs and cats
- Tez No: 518754
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kırık, kemik veya kıkırdak dokusunun tamamen veya kısmen yapısal bütünlüğünün bozulması olup, kemik dokuyu çevreleyen yumuşak doku ile birlikte bu yapıları besleyen damarlarda değişik derecelerde meydana gelen bozukluklarla birlikte seyreden lokomotor sistem fonksiyonlarının bozulmasıdır. Kırıkların fikzasyonunu sağlamak amacıyla bandaj uygulamasının yanı sıra eksternal ve internal fikzasyon sistemleri kullanılmaktadır. Kırıkların fikzasyonundaki en önemli nokta etkilenen bölgenin eski fonksiyonlarının zamanında ve en uygun şekilde geri kazandırılmasıdır. Kırıkların internal fikzasyonunda kullanılan yöntemlerden biri olan ntrameduller pin uygulaması genellikle uzun kemiklerde kullanılan bir yöntem olup ilk kez Nikolaysen (1897) tarafından uygulanmıştır. Ancak Hey Groves (1910) bu yöntemle ilgili yararlı çalışmalar yaparak bu yöntemin tanıtılmasında önemli rol oynamıştır. Intrameduller çivileme metoduyla yapılan fikzasyon yöntemlerinde retrograd ve anterograd yola yapılabilir. İntrameduller pin uygulaması yapılırken çivinin meduller kanalda sıkışması, kemik korteksinin parçalanması, çivi çapının çok ince olması, çivinin çok kısa olması, çivinin çok uzun olması, çivinin kemik korteksini delmesi ve çivinin kırık fragmanlarından sadece birine girmesi gibi uygulayıcı hatalarına bağlı komplikasyonlara ve bunlar sonucunda oluşabilecek osteomyelitis, non-union, malunion veya gecikmiş kaynama, fizeal plakların erken kapanması ve kırığa bağlı şekillenen sarkomalara dikkat edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Fracture is a structural defect that affects partially or totally of which the bones and the cartilage tissues not only the bones but also the surrounding soft tissue and blood vessels are also affected. For the fracture fixation external fixators or internal fixation systems can be used. The most important point of fixation is rejunction of the affected area. Intramedullary pinning technique is used for internal fixation methods that are generally fixated for long bones and firstly Nikolaysen (1897) has been applied to fracture fixation. But Hey Groves (1910) has been made operations with intramedullary pinning and has been made lots of researches for introduced on this technique. Intramedullary pinning techniques are applied two methods: anterograde and retrograde. During intramedullary pinning methods that applied at operations must be observed pin choosing that has to be available dimension (diameter, length) and be awared of crashing to bone cortex, and osteomyelitis, nonunion, malunion, and delayed union, premature physeal closure and fracture associated sarcomas as a result of this problems.