Laparoskopik jinekolojik girişimlerde nöromusküler bloker ajan kullanılmadan laringeal maske airway Supreme tm ve İ-gel tm uygulaması
Comparison of i-gel and lma supreme without neuromuscular blocker in laparoscopic gynecological surgery
- Tez No: 518772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİZE FERİM GÜNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Amaç: Supraglottik havayolu araçları (SGHA), başlangıçta yüz maskesinin bir alternatifi olarak kullanılmaya başlanmış olsa da, eklenen yeni modifikasyonlarıyla günümüzde endotrakeal tüpün (ETT) kullanıldığı alanlarda da kullanıma girmiştir. Ayrıca uygulanmasında nöromüsküler bloker ajana (NBA) gereksinim duyulmaması, günübirlik birçok cerrahi girişimde kullanılabilmesi ve endotrakeal entübasyona göre daha az stres yanıta neden olması gibi avantajlarından dolayı yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı laparoskopik jinekolojik cerrahi sırasında pozitif basınçlı ventilasyon uygulanan olgularda, nöromuskuler bloker ajan(NBA) kullanmaksızın LMA-S ve İ-gel uygulamasının ventilasyon parametreleri ile cerrahi görüş açısından etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: ASA sınıfı I-II olan; 18 ile 65 yaş arası, elektif laparoskopik jinekolojik cerrahi geçirecek yüz altı hasta, randomize kontrollü çift kör olan çalışmamıza alınmıştır. Hastalar iki gruba ayrılmıştır: İ-gel grubu (n=55) ve LMA-S grubu (n=51). Tüm hastalara total intravenöz genel anestezi ve standart ventilasyon protokolü uygulanmıştır. Hava yolu aracı yerleştirme deneme sayısı, yerleştirme süresi, yerleştirme kolaylığı, orofaringeal kaçak basıncı, ventilasyon parametreleri, gastrik tüp yerleştirme kolaylığı ve postoperatif laringofaringeal morbidite kaydedilmiştir. Aynı zamanda yerleştirilen hava yolu aracını bilmeyen bir cerrah tarafından gastrik distansiyon skorlanmıştır. Bulgular: İlk yerleştirme başarısı her iki grup için benzer bulunmuştur. Yerleştirme süresi i-gel (11,49±2,86s) grubunda ,LMA-S (13,59±4,22s) grubu ile karşılaştırıldığında daha kısadır (p=0,003). Yerleştirme kolaylığı i-gel grubunda anlamlı olarak daha kolay bulunmuştur (p=0,011). Hava yolu aracı yerleştirildikten 2 dakika sonra yapılan ölçümlerde orofaringeal kaçak basıncı LMA-S grubunda i-gel grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0.016).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of I-gel and LMA Supreme Without Neuromuscular Blocker in Laparoscopic Gynecological Surgery Aim: Supraglottic airway devices have gained common popularity ,n anesthesia administration. Additional new modifications have currently allowed them to enter the field of use of the endotracheal tube (ETT). Additionally, the lack of neuromuscular blocker agent (NBA) requirement provides advantages leading to common use such as use in many outpatient surgical interventions and causing less stress response compared to endotracheal intubation. Aim of tis study is to compare the effects of i-gel and LMA-Supreme on ventilation parameters and surgical view during laparoscopic gynecological surgery in cases administered positive pressure ventilation without the use of neuromuscular blocker agents. Materıal And Method: One hundred and twelve patients in ASA classification group I-II, aged from 18 to 65 years undergoing elective laparoscopic gynecological surgery, were included to this double blind, randomised, controlled study with informed patient consent. Patients were decided into two groups: İ-gel group (n=55) and LMA-S group (n=51). All patients received total intravenous general anesthesia and a standart ventilation protocol has been carried out. The number of insertion attempts, insertion times, the ease of insertion, oropharyngeal leak pressure, ventilation parameteres and ease of gastric tube insertion were recorded. At the same time gastric distention was scored by a blinded surgeon. Postoperative laryngopharyngeal morbidity was also recorded. Results: Insertion success rate at the first attempt was similar for both groups. Insertion times was shorter for the i-gel group (11,49±2,86s) compared with the LMA-S group (13,59±4,22s) (p=0,003). Ease of insertion was significantly more easier for the i-gel group (p=0,011).The oropharyngeal leak pressure was significantly higher for the LMA-S group at the measurements made second minutes of device insertion, compared with the i-gel group (p=0.016). Gastric tubes were easier to insert in the LMA-S group (p < 0.001).